Quantcast
Channel: Интересни факти –Българска история
Viewing all 209 articles
Browse latest View live

Строителната инвазия от 80-те за “пред Дипломатическия корпус”

$
0
0
Грандиозното строителство през 80-те във връзка с посещенията на дипломатическия корпус из страната.

Грандиозното строителство през 80-те във връзка с посещенията на дипломатическия корпус из страната.

През 80-те години всеки окръжен град с позападнал център се смята за щастлив, ако попадне в списъка за реконструкция като за “пред Дипломатическия корпус”. Тогавашният държавен и партиен ръководител има навика всяка година да прави обиколка по градовете на страната с представителите на чуждите дипломатически мисии у нас. Традицията с лятната визита на дипломатите из страната, придружавани от държавното и партийно ръководство, е поставена още през 70-те. Тогава корпусът посещава Габрово, Русе, Пловдив и др., а през 1975 г. за първи път Живков кани посланиците в родното си село Правец. Тогава е построена и прословутата „Шатра”. В последното десетилетие от социализма обаче, визитите остават паметни за населението, понеже подготовката им е предхождана от невиждан дотогава строителен бум. Починът се оказва изключително добър за провинцията, защото осигурява приоритетно средства за строителство и благоустройство в тогавашните окръжни градове, като за целта всеки окръг всячески се стреми да се представи на висота пред чужденците. След това Тодор Живков с гордост показва на чуждестранните дипломати обновените от народната власт градове. Мащабните проекти оставят след себе си едни преобразени и представителни градове. Благодарение на нашите приятели от Спомени от Народната република ви представяме доста интересна информация, свързана с мащабните строежи.

По повод „1300 години България”, през 1981 год. корпусът посещава старопрестолната столица Велико Търново, като за целта е обновена голяма част от сградния фонд, изградени са големи търговски и културни обекти, построени са и съвременните пътни артерии на града. Изцяло е реставрирана крепостта Царевец. През следващата година корпусът е поканен да посети родното място на Тодор Живков, който освен, че е станал град, вече е и “център на селищна система” с многовековна история. Дипломатите посещават Правец още веднъж, през 1988 год., а Живков дори лично развежда с автобус посланиците между различните заводи, гордост за социализма – “Ботевградска вишна”, химическият комбинат “Пластхим” и автобусният завод „Чавдар” в Ботевград.

Новият плевенски център, 1979 г.

Новият плевенски център, 1979 г.

Във връзка с посещението на дипломатическия корпус в Плевен през 1983 г., още предишната година е изграден единствения по рода в страната ни воден комплекс, състоящ се от три уникални водни каскади, водни огледала и фонтан, станал един от символите на града. Освен това са открити и няколко луксозни за времето си заведения. Интересна подробност е, че тогава витрините на хранителните магазини са отрупани с дефицитните навремето цитруси, но никой плевенчанин не успява да си купи, защото след обиколката на дипломатите натоварват стоката и я откарват.

През 1984 год. дипломатите заедно с партийното и държавно ръководство посещават напълно обновения град Смолян, чийто център е изграждан повече от десетилетие с неуморния труд на местното гражданство. Впечатляващият вид на новия Смолян е и най-големия инфраструктурен проект във връзка с грандиозното строителство за дипломатическия корпус. Трябва да се отчете и фактът, че новия център с построените монументални обществени сгради и транспортни съоръжения, изниква буквално върху една гола поляна. Градът е посетен от корпуса още веднъж през 1989 г.,само няколко месеца преди падането на комунистическия режим в страната.

Посещението на корпуса в Толбухин (дн. Добрич) през 1985 год., заварва добруджанския град с голяма и широка пешеходна централна улица, популярна като „жълтите плочи” с прилежащи към нея търговски обекти и обновен сграден фонд. Центърът на Толбухин става един от най-красивите и приветливи в страната.

Обновения център на Ловеч

Обновения център на Ловеч

Любопитна е историята за решението дипломатическият корпус да посети Ловеч през 1986 год, станал година по-късно областен център. Това се случва покрай ловното посещение на Живков в края на 1984 г., който пристигнал късно вечерта и колата минала покрай занемарения строеж на сегашния хотел “Ловеч”. Първият погледнал грозната сграда и рекъл: “Или го довършвайте, или го събаряйте.” Местните управници се оплакали, че Държавният планов комитет 12 г. отлага обекта, защото изисквал много средства. Тогава първият ловец на България Пенчо Кубадински подхвърлил: “Що не мине корпусът тук… и хотелът да се направи.” Идеята допаднала на Живков. Попитал Петър Младенов къде е предвидено поредното посещение на корпуса. Отговорил му, че в Правец. “Ааа, не може в Правец”, рекъл бай Тошо. Последвало решение на Политбюро за петгодишен план за посещенията на дипломатическия корпус. И тогава започнало обновлението на Ловеч. 180 млн. тогавашни лв. били вложени в грандиозна строителна програма. През 1986 год. Ловеч осъмва с чисто нов център и с… „Моста за никъде”.

Другият градски център изграден с изключително голям размах е благоевградския, който е и един от най-красивите и до днес. Както в Смолян, така и тук, това става с неимоверните усилия и възторжен трудов ентусиазъм на благоевградчани, които дават много трудодни, за да може центърът им за удивително кратко време да придобие днешния си вид. През 1986-1987 г. по проект на архитект Ал. Баров на западната страна на площад „Георги Измирлиев” извисява ръст новата сграда на Партийния дом, в която днес се помещават Американският университет, Правно-историческият факултет на ЮЗУ „Н.Рилски” и Регионалната библиотека. Фонтани и цветни алеи освежават и разкрасяват новото площадно пространство. Реконструирани са площад „Македония” и цялата централна градска част като пешеходна зона. Новата модерна сграда на Съдебната палата придава завършен вид на площад „Васил Левски”. Сменена е изцяло канализацията в централната част на града. Изработва се и се поставя знак-емблема на южния град с автор Иван Нешев.Дипломатическият корпус и ръководството на страната е приветствано изключително тържествено от местното гражданство през лятото на 1987 г.

Обновлението на Благоевград е и последния грандиозен и изцяло завършен строителен обект в годините на социализма, превърнал се в еталон на социалистическото строителство. Не такава е съдбата на Бургас обаче, който е бил един от следващите градове предвидени за посещение на корпуса. На пъпа на центъра е било предвидено да се построи огромен ГУМ, като за целта са съборени много стари сгради. Предвиждало се е да се оформи изцяло ново централно площадно пространство, но след 1989 год. проектът е спрян.

Новият център на Смолян

Новият център на Смолян

И ако мащабните проекти оставят след себе си един впечатляващ Смолян, чисто нов Ловеч и прословутия център на Благоевград, то шуменци не успяват да видят в завършен вид започнатия през 1988 год своя нов център. Проектът за центъра на града бил готов през 88-ма година и подложен на истинско обществено обсъждане с изложени макети за пред шуменци. Изкопните работи стартирали. Съборили много къщи в центъра и дали на собствениците им апартаменти в шуменските квартали. Тъкмо излели бетона обаче и настъпил 10 ноември., а визитата на дипломатите е била предвидена за 1990 год. Заданието включва амбициозна група от обществени сгради — търговски дом, концертен център, банка, поща, хотелски комплекс, ресторант и кафе-сладкарница, подземни паркинги и тунели, площади с фонтани. Изглеждало е по-амбициозно даже и от софийското НДК. Градоустройствено обаче проектът звучи логично. От векове Шумен се е развивал в направление изток-запад по протежение на Шуменското плато и реката. Получили се няколко важни успоредни улици в центъра без директна връзка помежду си. Новите сгради разрешавали проблема като свързвали улиците надземно и подземно едновременно за хора, автомобили и градски транспорт. Щяло да има даже подземни тролеи. За съжаление днес градът може да се похвали с най-големия изоставен паметник на социалистическия строителен бум, който вече 25 години доминира панорамата на града.

С настъпаването на демократичните промени у нас, традицията с посещенията на дипломатите из страната е прекъсната, като с това се слага и край на грандиозното строителство известно като строителна епоха с оглед на предстоящата визита на дипломатическия корпус.


Държавна сигурност: Желязната длан на социализма(Част 1 – Началото)

$
0
0
Георги Димитров – ръководител на БКП

Георги Димитров – ръководител на БКП

България, 1944-та година. През есента под натиска на Съветския съюз малката балканска държава търпи страховити промени. След 9 септември с.г. чрез преврат на власт идва БКП, която ще установи своята диктатура в следващите 45 години. Структурите на държавните институции от царско време са на път да се променят. Днес ще ви разкажем историята на една специфична част от тях. Тя е създадена през далечната 1925-та като отделение “Обществена безопасност”. Парадоксалното е, че поводът за образуването на институцията като спомагателен орган на МВР са атентатите на самата БКП. Около 19 години по-късно, “Обществена безопасност” вече се нарича “Държавна сигурност” и служи предано на българския цар. С идването на новата власт обаче ДС ще претърпи промени, които ще я превърнат в желязната длан на строя, репресивен апарат с аналог само в социалистическия лагер, в скрит ужас за собствения народ.

 Ще започнем нашата статия от самото начало на промените в България. След Втората световна война промонархическите настроения в страната са много силни и няма как да е иначе – по време на царското управление България, макар и за кратко възстановява голяма част от изгубените си територии, а икономиката е в политически подем. Доктрината на новата власт на БКП обаче е крайно опонираща на досегашния политически модел и поради този факт е изправена пред големи затруднения. За да “убедят” народа, че техните възгледи са прави, комунистите бързо трябва да заемат най-важните места в държавата. Една от основните институции които трябва да минат на пряко подчинение на Отечествения фронт е полицията. В самото начало тя се превръща в милиция, всички началници на управления са свалени и заменени с доверени кадри, а около 30 000 служители уволнени от системата. Част от бившите полицаи са ликвидирани без съд и присъда, тъй като са са станали твърде неудобни за властта. Създава се т.нар. униформена милиция, в чийто състав се намира и Държавна сигурност. Именно този отдел ще изиграе много важна роля в предстоящите събития, свързани с подсигуряването на властта на БКП.

Преди да продължим с историята нека ви разкажем с две изречения за структурата на Държавна сигурност. След създаването си през 1925-та тя разполага с две отделения – вътрешна и външна сигурност. През 1937-ма с новия закон за полицията отделенията стават четири, а в началото на 1944-та – пет. На отделение „А” е възложена борбата срещу нелегалните политически организации. Отделение „Б” е външното контраразузнаване, отделение „В” отговаря за некомунистическите политически организации. Отделение „Г” осъществява връзките с германското разузнаване, а отделение „Д” е създадено за контрол на печата и легалните сдружения. Тези правомощия на отделите превръщат службата в много удобен за комунистите орган, особено предвид създалата се ситуация.

Йосиф Сталин – вождът на СССР

Йосиф Сталин – вождът на СССР

 Годината е 1945-та и в Отечествения фронт настъпва разделение. Изборите от 18 ноември същата година са бойкотирани. Демократическите партии напускат фронта и се обръщат срещу комунистите. От САЩ и Великобритания идва вълна на одобрение за случайно създалата се опозиция. Двете победителки от войната настояват отделилите се от ОФ партии да участват в управлението на България, а пък комунистите да снемат контрола си от МВР и ДС. Решението на БКП обаче е друго. Георги Димитров и Васил Коларов вземат участие в среща със съветския водач Сталин. Тя се състои през лятото на 1946-та и решението и донякъде предначертава съдбата на балканската държава. Опозицията трябва да бъде обезглавена, а огромна роля за това ще изиграе именно Държавна сигурност. ДС е преструктурирана за да изпълнява желанията на управляващата партия.  На отделение „А” е възложено вътрешното политическо разузнаване. На отделение „Б” е поверено контраразузнаването, а на отделение „В” – контрола върху печата и дружествата. В отделение „Г” се обединява информацията и статистиката, а отделение „Д” води следенето и проучването. Запазен е доклад на службата, който разкрива важните и репресивни функции, ето какво се казва в него:

“Създалата се след отлагане на парламентарните избори обстановка даде възможност да се организират наново фашистките остатъци. Разните опозиционери и гемевисти, окуражавани от чуждата разведка също се опитваха да създадат в страната, чрез въоръжени провокации и нападения над органи на властта, обстановка, която да предизвика чужда намеса. Задачата беше да се разузнаят и унищожат нелегалните вражески гнезда. Да се разузнаят плановете и ходовете на опозицията и връзките им с чуждото разузнаване…

Трябваше ДС да проникне дълбоко в редовете на врага със свои агенти, да създаде агентура вътре във вражеските организации… ДС разполага с широка агентурна мрежа във всички почти свои обекти, както в София така и по цялата страна. Разбира се тая нова за нас метода на работа се прилага с големи недостатъци, дължащи се на неподготвеността и необиграността на нашия кадър…

Но може да кажем, че едно ново силно оръжие е завладяно вече, сега остава то само да бъде по-нататък усъвършенствано. Ясна представа каква огромна работа е извършена в това направление ни дава факта, че само в София ние разполагаме с 1313 информатори и 246 сътрудници.”

В България започват политическите преследвания. Съдебни процеси са образувани срещу ключови фигури, застанали против БКП, такива са д-р Г.М. Димитров, Кръстьо Пастухов, Иван Дочев, както и Ванче Михайлов от ВМРО. Държавна сигурност си служи с термини като “троцкисти” и “анархисти” (първият свързан с фигурата на Лев Троцки – създателят на Червената армия, който влиза в конфликт със Сталин и е принуден да напусне СССР, като бяга в Мексико, убит 6 години преди описаните събития). ДС изготвя разработки и е готова да удари абсолютно всеки един от опозицията. Началникът на службата докладва пред своите висшестоящи. Запазените текстове ще ви помогнат да разберете докъде са се простирали пипалата на Държавна сигурност още в самото начало на социалистическия строй:

“По линия на опозиционните партии и вражеската дейност сред ОФ партиите нашето разузнаване има сериозни успехи. Завербувани са вътре в самите управителни тела наши сътрудници, които ни дават възможност да знаем за главните намерения, цели, замисли на тези партии. Това ни открива и възможността да влияем активно на политиката на тези партии, която възможност трябва да разширим и използваме”.

“Нашите служби по контрол върху печата бележат също завоевания. В настоящия момент са обхванати от нашия контрол 143 списания, 126 ежедневници и периодически вестници, 100 книгоиздателства, 130 печатници и 400 вестнико продавци”, се посочва в един от първите отчетни доклади на ДС.”

Годината е 1946-та, а репресивната машина на Българската комунистическа партия действа с пълна пара. За по-малко от година оперативното звено провежда 1022 следствия, 112 души са предадени на прокурор а близо 600 са изпратени в лагери. Само в столицата са проведени 504 ареста. Основния удар пада върху хора от опозицията и интелигенцията, политически неудобни фигури и личности със съмнителна лоялност към партията. Службата ДС, останала все още в състава на МВР се превръща в ужас за българския народ още в самото начало. Очаквайте и следващите ни публикации свързани с развитието на една от най-страховитите части от историята ни, чийто призрак и до днес витае в обществото.

Българската екзархия –опората на изстрадалия народ

$
0
0
Екзарх Антим I

Екзарх Антим I

На 27 февруари 1870г. българското общество, все още намиращо се под турско робство, постига една от най-големите победи, свързана със запазването на националната идентичност - създаването на Българската екзархия. Борбата за българска църква започва още през 30- години на ХIХ век. Причина за това става фактът, че основната православна институция на Балканите остава гръцката Вселенска патриаршия. Политиката на гръцките духовници  рязко се променя спрямо българите. С помощта на богатото съсловие на влиятелните фанариоти, Вселенската патриаршия започва да полага усилия за приобщаването на поробените българи към гръцкия етнос. Много историци разглеждат това като начало на асимилационен процес. Българската интелигенция не остава безразлична и започва борба срещу гръцкото духовенство, като се опитва да привлече на своя страна султана. Много родни градове започват да искат сами да избират духовниците си, а литургиите в църквите да бъдат отслужвани на български език. Искат и създаването на собствени училища, а гръцките свещеници неведнъж са прогонвани със сила от градовете.

След близо 40 годишна борба и много жертви, българите накрая успяват да се възползват от благоволението на султана. Както споменахме, той на 27 февруари 1870г. той издава ферман, а година по-късно след църковен събор в Цариград се признава съществувантето на Екзархията като основен представител на българите. В годините на борба се отличават много големи българи, които са отдали живота си за святата цел. Най-значими от тях са личностите на Неофит Бозвели и Стоян Михайловски(Иларион Макариополски). През февруари 1872г. за глава на новосъздадената църква е избран Иларион Ловчански. Той обаче не е одобрен от Високата порта, заради контактите и убежденията си. В крайна сметка се достига до компромис и за екзарх е избран Антим I. По-късно, по време на Руско-турската война(1877-1878г.) екзархът е заточен в Мала Азия, заради бунтовните си прояви и явните симпатии към Русия.

Значението на самостоятелната църква обаче сякаш остава пренебрегнато в новото време. Безспорна заслуга

Обширните тритории на Екзархията

Обширните тритории на Екзархията

Екзархията има за образоването на немалка част от българската интелигенция и сплотяването на българите. Най-важното за науката обаче е територията на екзархията. Тя обема  Русенската, Силистренската, Шуменската, Търновската, Софийската, Врачанската, Ловчанската, Видинската, Нишката, Пиротската, Кюстендилската, Самоковската, Велешката, Варненската епархия, Созополската каза и Пловдивската епархия. Прието е и правилото ако някоя от неопоменатите във фермана епархии реши, може да бъде припозната за българска, след провеждане на референдум(ако 2/3 от християнското население е съгласно). Точно такива референдуми са преведени в близките години и към Екзархията се присъединяват Скопската, Охридската и Битолската епархии(днешна Македония).

По-късно, след Освобождението, обхватът на Екзархията служи за създаване на границите на възродената българска държава. Договорът от Сан Стефано гарантира огромни и обширни територии, обхващащи всички земи с българско население. Границите на българската православна църква ясно показват някои от добре познатите ни истини за произхода на македонското население, за огромните територии отнети на България и за стремежите на съседните държави да присвояват чуждото.

Защо Фердинанд Порше бива награден с български орден?

$
0
0

„Интересни факти” е рубрика, в която ще ви представяме онези куриози от миналото ни, които и до днес са обект на множество дискусии. Несъмнено историята ни изобилства от случки и събития, които се оказват предопределящи за развитието на страната ни през годините. Тук ще се опитаме да ви изложим най-интересните от тях и да ви ги представим по възможно най-атрактивен начин. Очакваме вашите предложения!

Фердинанд Порше

Фердинанд Порше

Фердинанд Порше – едно име, което оставя фундаментална следа в автомобилостроенето и като цяло в развитието на автомобилизма. Той е един от виртуозите в конструирането на спортни автомобили. Негово дело се легендарни спортни модели като Mercedes SS, SSK и SSKL. Големият му талант се доказва и от факта, че освен спортни коли, Порше успешно конструира и “народни” такива. С идването си на власт Хитлер решава, че всеки германец трябва да има собствен автомобил, но за да стане това факт немските инженери е трябвало да измислят модел, който да бъде достатъчно добър в отношение цена-качество, за да може всеки да си го позволи. Фюрерът поставя тази тежка задача именно на Порше, който се справя блестящо и с тази мисия и така на бял свят се появява легендарният Фолксваген „Бръмбар“ (Volkswagen “Käfer”), у нас известен повече като “Костенурка”. През следващите години хиляди “Фолксваген-и” тръгват из улиците на Германия, голяма заслуга за което има именно Фердинанд Порше. Защо ви разказахме всичко това обаче? Какво общо има прочутият учен с България и нашата история? Отговорите на тези въпроси се крият дълбоко в архивите, които разкриват, че той, освен всички други ордени и отличия, с които бива награден през живота си, през 1907 година получава и български такъв. Как се случва това и каква е причината ще уточним в следващите редове.

София, началото на XX век - откриване на магазин на Александър Киров, официален вносител на Benz - България е в крачка със световните тенденции

София, началото на XX век – откриване на магазин на Александър Киров, официален вносител на Benz – България е в крачка със световните тенденции

В началото на XX век България се е стремяла всячески да е в крачка със световния прогрес. В интерес на истината, до голяма степен, българският управленчески елит успява да постигне това. Малка България по това време вече се гордее с трамваи, кръстосващи софийските улици, а само няколко години по-късно е щяла да се превърне и в една от световните въздушни сили. Що се отнася до развитието на пътната мрежа и наличието на автомобили страната също не изоставала драстично. Те били нещо познато, макар и не много често срещано, което обаче било нещо нормално за повечето държави на континента в началото на века. Първите шофьори вече били завършили курсове, търговците  бързо доставяли колите, а министрите и пощите вече използвали автомобили. Княз Фердинанд също имал  няколко автомобила.

Тук някъде се намесва и легендарният автоконструктор Фердинанд Порше. На 20 юни 1907 година той бива награден с Офицерски кръст на “Българския народен орден за гражданска заслуга” IV степен. Грамотата е издадена лично от княз Фердинанд, а документът се съхранява и до днес от семейство Порше.  Странно е защо този интересен факт не е много известен, но кратка справка в архивите дава отговор на този въпрос. Голяма част от тях, особено тези, които се отнасяли за орденоносните дела липсват, като изключение не прави и съответния том от “Дневник на наградените с Народен орден за гражданска заслуга”. Още повече, че Фердинанд Порше получава IV степен на това отличие, което прави задачата с намирането на архивите от 20 юни 1907 година още по-сложна, тъй като именно за тази степен те са изчезнали. Все пак безспорно доказателство, че легендарният инженер получава това отличие се намираа в дипломатическите архиви. От тях става ясно,  че на 25 юни подобни ордени са получили голяма част от ръководството на значителната тогава фабрика Daimler Motoren Geselchaft. В списъкът на наградените със същата степен фигурират имената на директорът Едуард Фишер, инжинер Херман Бланц и други. Според тогавашния ред орденоносците е трябвало да потвърдят с обратна разписка, че са получили отличията си. Фердинанд Порше го прави с любезно писмо, в което се извинява, че е пътувал и поради това е забавил отговора си.

images

Volkswagen “Käfer

Както вече споменахме за 1907 година книгата с наградените с този орден IV степен е изчезнала, но е запазена тази за наградените с първа степен на ордена за граждански заслуги. Интересното е, че там под номер 354 фигурира името на друга историческа автомобилна фигура – Емил Йелинек-Мерцедес, за когото дори е пояснено, че е “голям индустриалец”. Неговият указ е издадена на 10 декември 1907 година. Именно това е човекът, чиято дъщеря се казва Мерцедес и на която той помолил инженерите от Даймлер да кръстят един от неговите автомобили. Това наименование станало толкова популярно, че компанията започнала да го поставя на всички следващи модели, а самият Йелинек през 1903 година приел тази фамилия.

От цялата тази история се вижда, че през 1907 година амбициозна България се е опитвала да върви редом с големите държави. Макар архивите да мълчат каква е конкретната причина изявени автомобилисти като Порше и Йелинек да получат тези ордени, най-вероятната причина  е крупна сделка за автомобили, направена с Daimler Motoren Geselchaft. Ние от “Българска история” вярваме, че тази история не е само интересна и сладникaва, а че дори и от нея може да си направим някои изводи за тогавашното българско общество. Очевидно преди 100 години нашите предци са се опитвали всячески България да не изостава в нито едно отношение и контактите, както и развитата търговия между тях и тези прочути инженери е едно от доказателствата за това.

Търновската конституция –стабилната основа за развитието на България

$
0
0

Tarnovska_kost2.111 Руско-турската война от 1877-1878 година възстановява българската държавност и с това слага край на турския феодален деспотизъм в част от българските земи. Основната  задача пред новосформирания български политически елит е да осигури стабилни основи за бъдещото развитие на държавата, а за да се получи това България е трябвало в кратки срокове да избере свой владетел и да приеме своя основен закон – Конституцията. На 16 април 1879 година в Търново Учредителното събрание изпълнява една от тези основни задачи, приемайки Първата българска конституция – Търновската.

 Изготвянето на проекта за конституция е възложено на руския имепраторски комисар Лукиянов . В тази връзка Дондуков-Корсаков отправя 16 въпроса до видни български политически дейци за мнението им по бъдещото държавно устройство на Княжество България. След това проектът за органически устав и устройство на младата държава е изпратен в Русия, където по него се произнасят някои видни държавници и внасят известни промени. В началото на 1879 година проектът е върнат в България и се внася за обсъждане в Учредителното събрание. В Събранието стават оживени разисквания и се сблъскват две концепции за общественото и държавно устройство – това на либералното и на консервативното крило. В крайна сметка и двете страни допускат известни компромиси в името на каузата и така се стига до 16 април, когато е приета и самата Търновска конституция.

Сграда на Учредителното събрание във Велико Търново, където е създадена Търновската конституция

Сграда на Учредителното събрание във Велико Търново, където е създадена Търновската конституция

 Тя съдържа 22 глави, някои от които са обособени в дялове. В нея са заложени идеите на либерализма, които по това време са получили признание в повечето действащи западни европейски конституции. Отделено е значително място и на правата и свободите на гражданите, както и на свободата на словото, вероизповеданията и защитата на частната собственост. Законодателната власт е предоставена на монарха и народното представителство, а изпълнителната принадлежи единствено на княза. Освен това той е и свещен и неприкосновен, като всичко това определят неговата фигура да е център на политическия живот в България според Търновската конституция.

 Имайки предвид, че тази конституция е приета само една година след петстотингодишното турско робство и при липса на всякакъв политически и демократичен опит е нормално специалистите да я определят като далеч от перфектна. Въпреки това обаче трябва да й отдадем заслуженото, тъй като е достатъчно демократична за времето си, съобразена е с европейските стандарти и изиграва огромна роля при преодоляването на примитивните феодални отношения. Не на последно място Търновската конституция поставя началото на съвременната българска държавност, а бъдещите години и възхода на България доказват, че тя успява да изпълни своята задача.

Конституция на Република България –история и характеристика

$
0
0

konstituciqС падането на комунистическия режим в България в политическия живот на страната настъпват драстични промени. За да могат те да се осъществят по някакъв регламентиран път и преминаването от един политически строй в друг да се извърши по-възможно “най-безболезнен” начин за обществото е нужно наличието на основен закон, който да регламентира целия този преход и бъдещото развитие на държавата. Именно заради това една от основните задачи на политическия елит в първите години на т.нар преход е изработката на нова конституция.  За да се случи това обаче трябва да се извърви значителен път, свързан с с широки дискусии, които да помогнат бъдещия основен закон на държавата да бъде възможно най-добър и в унисонс с развитието на останалите европейски демокрации. За целта е свикана национална кръгла маса, в която взимат участие представители на управляващата комунистическа партия и нейните съюзници и също така представители на нововъзникналата опозиция. Тя е своеобразен „предпарламент”, като задачата й е да изчисти пътя към първите свободни избори след промяната, които да позволят свикването на Велико народно събрание, което е единствения орган, който може да приеме нова конституция.

Работата на националната кръгла маса преминава през две фази. Първата е свързана с подписването на споразумение за преобразуване на политическата система и деидеологизирането на конституцията от 1971 година. Това е изключително важно решение, тъй като в първите години (до приемането на сега действащата конституция) основния закон на държавата е бил този приет през 1971 година, а за да може той да “работи” в новите условия деидеологизирането му е било задължително. Други изменения, които са нанесени в старата конституция са възстановяването на политическия плурализъм, въвеждането на принципа за разделение на властите, въвеждането на президентската институция и премахването на ДС. Втората фаза се свързва със създаването на условия за провеждане на избори за Велико народно събрание, което на свой ред трябва да приеме новата конституция на държавата, както и нов избирателен закон.

След като през юни месец 1990 година се провеждат изборите за Велико народно събрание става ясен съставът му. След това то започва и същинската си работа, която трае малко над година – от 10 юли 1990 до 2 октомври 1991 г., когато то се саморазпуска.   Една от най-важните му задачи е да изработи новата, демократична, конституция на България. През есента на 1990г. във ВНС са внесени 16 проекта за нова конституция – 8 официални и 8 неофициални – от частни лица и организации. Логично, в повечето от тези проекти никой не си позволява да оспорва републиканската форма управление, която е най-широко застъпена в световен мащаб по това време.

В крайна сметка Конституцията е приета на 3-4 етапа плюс окончателното официално подписване на проекта. 309 народни представители подписват проекта, като по този начин е надхвърлено изискването за квалифицирано мнозинство и легитимността на новия основен закон не може да бъде поставян под въпрос. В този момент обаче възниква и въпросът дали е необходим референдум за приемането на Конституцията. Тази практика не е непозната за някои чужди държави от този период като Литва например, чиято демократична конституция е приета именно след всенародно допитване. В крайна сметка в България, след продължителни дебати, се решава именно кфалифицираното мнозинство да приеме конституцията (тоест ВНС).

Самата Конституция се характеризира като либерално-демократична. Тя съдържа в себе си един политически проект за бъдещото развитие на страната. Този проект е фиксиран в преамбюла й – България ще се изгражда и развива като демократична , правова и социална държава. Според член първия , алинея първа, България е провъзгласена за република с парламентарно управление. Конституцията утвърждава многопартийната система, като провъзгласява принципа за политически плурализъм. Държавната организация се изгражда на основата на разделението на властите. Освен това тя регламентира публична и частна собственост и провъзгласява принципите на пазарната икономика. Относно държавните структури и осъществяването на властта също са внесени съществени изменения спрямо предходната конституция. Предвижда се създаването на президентска институция, учредяването на Конституционен съд, обособяването на единна съдебна власт с три подсистеми. Хуманизмът, законността, равноправието на гражданите и демократизмът са други от основните и най-важни принципи на сега действащата конституция.

В заключение можем да кажем, че Конституцията не е съвършена, но тя е реално демократична и съответстваща на съвременния етап от развитието на България. Тя създава конституционни предпоставки за развитие на гражданско общество и правова държава, за демократизиране на социалното управление. Основното и социално предназначение е да създаде необходимите държавни структури, както и юридически предпоставки и механизми, които гарантират прехода към демократично управление на обществото, в което основна ценност е човека.

Да остарееш преди да се родиш или историята на магистрала “Тракия”

$
0
0
Кадър от любимия български филм "Баш майсторът", описващ добре състоянието на магистралата в по-голямата част от тези 40 години

Кадър от любимия български филм “Баш майсторът”, описващ добре състоянието на магистралата в по-голямата част от тези 40 години

В наши дни често казваме, че България е страна на абсурдите. Дали това твърдение е вярно или е по-скоро плод на така типичния за нас негативизъм не можем да кажем, но именно благодарение на един абсурд в момента четете статия, посветена на автомагистрала в исторически сайт като нашия. Смятаме обаче, че тя има място тук, тъй като строителството на аутобана се превърна в неразривна част от нашата история в последните 40 години. За този времеви период България премина от един политически строй в друг, смени 15 министър-председателя и намали населението си с 1 363 201 човека. Именно заради продължителността на този строеж си позволяваме да го наречем и абсурден, тъй като не смятаме за нормално една държава да строи една 360-километрова магистрала близо половин век. В следващите редове обаче ще проследим развитието на магистрала “Тракия”, съсредоточавайки се единствено върху фактите около строителството, някои от които са доста интересни.

Решението за изграждане на първата автомагистрала у нас е взето през далечната 1964 година. Строителството й трябва да бъде част от проекта за голям магистрален пръстен, включващ още “Хемус” и “Черно море”, благодарение на който връзките между столицата и останалите големи градове в България ще се улеснят значително. Реализацията му стартира с изграждането на пътните отсечки София-Ихтиман (част от “Тракия) и Девня-Варна (част от “Хемус”). Това се случва обаче чак през 1973 година или с други думи цели 9 години след появата на идейния проект. След нови 10 години жителите на двата най-големи български града – София и Пловдив вече се радват на високоскоростен път помежду си. Така приключва първата част от строежа на автомагистрала “Тракия”, който отнема цели 12 години и като че ли орисва аутобана да продължи да се строи с подобни бавни темпове и през следващите години.

Карта на магистралната мрежа в България към днешна дата

Карта на магистралната мрежа в България към днешна дата

Следва тъмен период за развитието на магистралата. В България стават сериозни промени, свързани с края на комунистическия режим и началото на така наречения преход към демократично общество и някак строежа на “Тракия” остава на заден план. Чак през 1995 година тогавашният премиер Жан Виденов открива нови 32 километра от Пловдив до Оризово, с които общата дължина на магистралата става 165 километра. По-интересното е, че между 1995 година и 2001, когато е следващото разширение на аутобана са изградени точно…4 километра. С други думи за 28 години България може да се похвали, че е изградила малко над 150 километра от “Тракия”, което прави точно  по 6 километра магистрален път на година. 

Следва ерата на лотовете, които са общо 5 (Оризово – Стара Загора, Стара Загора – Нова Загора, Нова Загора – Ямбол, Ямбол – Карнобат и Карнобат – Бургас). Най-дълъг от тях е Ямбол – Карнобат с неговите почти 50 километра, въпреки което успява да бъде изграден сравнително бързо. Първата копка е направена на 3-ти септември 2010 година, а днес на 15 юли 2013 година той ще бъде официално завършен, с което и цялата магистрала. Всички останали лотове са построени в периода 2007 – 2013 година, което прави тези 6 години най-благодатните за развитието на автомагистрала “Тракия”. Днес тя има общо 28 изхода, които я свързват с някои от най-големите и важни от икономическо отношение градове за България – София, Пловдив, Стара Загора и Бургас, а със завършването й общата дължина на магистралите в България става 602 километра. По трасето на магистралата има само един тунел - Траянови врата, който е с дължина от 740 метра и е завършен през средата на 70-те години.

Нощна снимка на магистрала "Тракия" край Чирпан

Нощна снимка на магистрала “Тракия” край Чирпан

Друг любопитен факт от историята на “Тракия” е, че от пълното отваряне на Лот 1 през октомври 2007 г. до юни 2010 г. маркировката на всички километри след 184-тия е сгрешена. Причината е, че са използвани проектните маркировки в последните няколко километра, затова след 184-ти километър следва направо 187-ми километър. Все пак през 2010 тази неточност е отстранена.

Със сигурност днешният 15 юли ще остане в историята на България. Той слага край на една сага, продължила 40 години и надживяла не един и двама политици. Най-после обаче ще може да си отдъхнем с облекчение и да се насладим на високоскоростен път до морето, чиито строеж простата аритметика показва, че е напредвал с 25 метра на ден. За щастие всичко това остава зад гърба ни, след като 360-километровата мечта на няколко поколения българи вече е факт.

 Любопитно: Строителството на магистрала Тракия през социализма (видео)

Требюшет машините в България след 1185 година

$
0
0

След възстановяването на българската държава (1185 година) започва с нова сила крепостното строителство. Крепости започват да се строят навсякъде в страната за разлика от времето преди попадане под византийско владичество, когато те се издигат главно в пограничните райони. Засиленото им строителство обуславя и настъпилата промяната във военната тактика. Все по- рядко армиите се срещат в открит бой. Обсадите на градовете стават основна част от воденето на война. За превземането на един град, както и за неговото опазване, от ключова важност са метателните машини.

  Требюшет Средновековните метателни машини се делят на три основни типа според принципа на действие. Първият тип са машините, използващи енергията на опънат лък. Такива са балистите, които най-често изстрелват огромни стрели, въпреки че са можели да се приспособят за стрелба и с камъни. Вторият тип са тези използващи енергията на усукани въжета. Третите са тези основаващи се на противотежести. В следващите редове ще стане дума именно за представителите на третата група, наречени с френското име требюшет.

   Требюшетът представлява дълъг стълб закрепен за вертикална стойка. В единия си край има прашка, изплетена от въжета, в която се поставя камъкът, а на другия са закрепени много ремъци, за да могат множество хора едновременно да издърпат рамото надолу и така да дадат началния тласък. С годините требюшетът се развива. Той продължава да действа на същия принцип, но вече на късото рамо висял сандък пълен с пръст, камъни, пясък или олово. Масата на противотежестта може да е между 4,5 и 14 тона. Прашката се удължава значително и така се увеличава далекобойността. Съвременните експерименти показват, че един требюшет се управлява от около 50 души. С противотежест от около 10 тона, той е способен да изхвърли камък с тегло 100-150 кг. на около 150 метра. В края на XII век  в Средиземноморието се появява същински требушет с противотежест. Требюшетната артилерия се е използва главно за разрушаването или повреждането на укрепителни съоръжения, но също и за хвърляне на запалителни снаряди, а понякога и на трупове на умрели животни за подбуждане на епидемия вътре в обсаденото място.

  Има свидетелства за използването на такива съоръжения от българската армия при нейните завоевателни походи. Примерите за това не са рядкост в средновековната ни история. Според Жофроа дьо Вилардуен, когато през 1206 година цар Калоян обсажда Димотика, той разположил 16 каменометни машини. А през пролетта на 1207 година той обсажда Одрин с 33 големи каменохвъргачки, с които успява да срути стената и кулите на две места. През 1237 година Цар Иван Асен II обсажда отбраняваната от никейците крепост Цурулон с много обсадни машини, които изгаря при оттеглянето си. Въпреки че тези свидетелства са от първата половина на XIII век, до падането под турско робство, трибюшетното строителство в България продължава.

  Свидетелство за това ни дават някои археологически находки. Най- значима такава находка са  намеренитеЧервен 36 каменни топки в Червен. Каменните топки са открити в укрепената част на града, в тъй наречения замък, разположен на най-високото място в западната част на цитаделата. 31 от тях са открити подредени до стената при вътрешния северозападен ъгъл на зданието, 2 пред входа на сградата и 3 пред помещение № 2. Това са кръгли бойни топки с диаметър 0,50 метра, повечето издялани от камък, подобен на кремък и само няколко от варовик. Тежестта им е около 100-150 кг. Предполага се, че топките са складирани в Червен, от където при нужда са  транспортирани до дадено място. Твърдението, че са използвани при защита на града, е малко вероятно. Фактът, че селището е застроено с множество сгради, както и голямата денивелация на терена, биха направили работата на един голям требюшет, който да изстрелва камъните, невъзможна. 

   Изборът на Червен за център на доставка на подобни машини и снаряди за тях не е случаен. По времето на средновековието той е  развит град, разполагащ с квалифицирани занаятчии-дърводелци, ковачи, каменоделци и други, способни да изработят подобни сложни и големи машини. Според западноевропейски извори за построяването на един требюшет е нужна усилената работа на 50 дърводелци, без да се считат ковачите, изработващи многото железни части за нея, и други занаятчии, като въжари например. Дървени или метални части за машини от такъв тип не са открити при разкопките в Червен. Това до известна степен би могло да означава, че в него са се складирали единствено боеприпасите, а машините са доставяни от друго място. Най-вероятно обаче липсата на такива находки се дължи на факта, че в даден момент от своята история машините са били разрушени, за да се използват за други цели. Подобен пример намираме в западноевропейските извори, които дават многобройни данни за такива начинания. Един подобен пример е  този за Луи Свети, който  през 1249 година при Дамиета пленява 24 обсадни машини, след което ги разглобява и така заобикаля лагера си с ограда.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Много хора биха си задали въпроса защо тези топки е трябвало да се складират и да се превозват до мястото, където са нужни, при положение, че при обсада биха могли да се събират камъни от района около крепостта, които да бъдат използвани като снаряди. Причините са много. Овалната форма на топките подобрява тяхната траектория и далекобойност. Също така, много често около градовете не се срещат подходящи камъни, а понякога, когато такива има, те са събирани от местното население, за да не бъдат използвани срещу тях самите.

   Каменните топки от Червен са именно доказателство, че българските царе са следвали политиката на предварително изработване на снарядите за бойните си машини. Броят на нужните топки при една обсада със сигурност е бил значителен. Както вече споменахме, при обсадата на Одрин цар Калоян използва 33 големи каменохвъргачки. За сравнение през 1296 година при Единбург Едуард I Английски  използвал 3 машини, които изстреляли 158 огромни камъка за 3 дни.

   Строителството на големи бойни машини през Средновековието в България показва степента на развитие на българската армия. Това е и доказателство, че въпреки някои трудни периоди, тя все още се намира сред най-силните на континента.


Какво ново дава Българската армия в развитието на военното изкуство през Балканската война?

$
0
0

Безспорно в началото на второто десетилетия на XIX век Европа следи с трепет какво се случва на Балканите. Много от опитните политици на Стария континент не са се заблуждавали и са усещали бъдещия световен конфликт, който се заражда. Именно затова те съсредоточават погледа си към нашите географски ширини, където само две години преди избухването на Първата световна война се води сериозен сериозен военен конфликт. Той остава в историята като Балканска война, а в днешната публикация ние ще я разгледаме под един по-различен ъгъл, който ще ни покаже с какво българите допринасят за развитието на военното изкуство в световен мащаб благодарение на тази война.

В Балканската война Българската армия внася много новости в развитието на военното изкуство. Те идват в резултат на новото оръжие, умелото му използване и творчеството на бойците и командирите. Много от тези новости се оказват полезни в започналата само две години по-късно Първа световна война, като армиите на големите държави ги прилагат успешно и ги усъвършенстват в своята практика. Термини като огневи валяк, заградителен огън и самолетни бомбардировки завинаги влизат в учебниците  по военно дело благодарение на гения на българския военен.

В областта на стратегията особено оригинално е скриването на 3-а армия и неолкократното обединение на 1-ва и 3-а армии. Това са първите стъпки към създаването на оперативното обединение фронт, което окончателно се утвърждава в практиката на Първата световна война.

Позиция на българската обсадна артилерия пред Одрин, март 1913 г.; lostbulgaria.com

Позиция на българската обсадна артилерия пред Одрин, март 1913 г.; lostbulgaria.com

Българската армия въвежда редица новости и в областта на оперативното изкуство. От особена важност са планираните и проведени операции в началния период на войната – блокирането на Одринската крепост и Лозенградската операция. Не по-малко значение за общия ход на войната има Бунархисар-Люлебургаската операция. Нейният победоносен край затвърждава взетата стратегическа инициатива в ръцете на българското командване. Над всички обаче по своята значимост се извисява Одринската операция, която е проведена в пълен разрез с тогавашните схващания за овладяване на крепости. Тя е образец на армейска настъпателна операция за пробив на силно укрепени позиции, проведена нощем.

Разрушени от българската артилерия фортификационни съоръжения при превземането на крепостта Айваз баба, 1913 г.; lostbulgaria.com

Разрушени от българската артилерия фортификационни съоръжения при превземането на крепостта Айваз баба, 1913 г.; lostbulgaria.com

Действията при Одрин са характерни и от гледна точка на използването на родовете войски в мащаба на операцията. В направлението на главния удар артилерията е използвана масирано. При настъплението за овладяването на крепостта между фортовете Айваз баба и Айджиолу на фронт 2 километра са съсредоточени 140 оръдия, което прави по 70 оръдия на километър (общо 90% от тежката обсадна артилерия). Такава артилерийска плътност от скорострелна артилерия е създадена за първи път и резултатът е категоричен -  в 13 часа на 24 март 1913 година0 424 български и 96 сръбски оръдия откриват огън срещу Одринската крепост. Масираният артилерийски обстрел продължава до 23 часа вечерта и вади от строя голяма част от турските оръдия, унищожава окопите и телените заграждения, проправяйки път за пехотната атака. До 9 часа сутринта на 25 март е превзета предната отбранителна позиция на Одрин.

Балканската война допринася твърде много и за развитието на тактиката на родовете войски и на общовойсковия бой. Най-много новости се появяват в тактиката на артилерията. В Бунархисар-Люлебургаската операция артилерията за пръв път се използва централизирано, с което се слага началото на артилерийските групи в условията на скорострелната артилерия.

Укрепление на българската тежка артилерия; lostbulgaria.com

Укрепление на българската тежка артилерия; lostbulgaria.com

Принципно ново в тактиката на артилерията е използването й в боя в дълбочина (като съпровождаща артилерия). Качествата на скорострелната артилерийска материална част, високата подготовка на българските артилеристи и тяхната инициативност внасят в развитието на воденето на огъня огневия валяк и неподвижния заградителен огън. Огневият валяк (бараж) е използван за първи път при атаката на главната отбранителна линия на Одрин. На практика това представлява пълзящ артилерийски огън, който служи като защитна завеса за пехотата, която следва отблизо. Гениалността на това нововъдение се доказва най-добре от резултатите – на 25 март  в 23:00 българската артилерия открива безпощаден огън. Половин час по-късно започва пехотната атака, а артилерията постепенно пренася огъня си в тила на противника. До сутринта на 26 март главната отбранителна линия е овладяна и българските войски навлизат в града. Европа е възхитена! Впоследствие огневият валяк се използва масово от армиите на Западния фронт по време на Първата световна война.

При Одрин се появяват и щурмовите групи в условията на нарезното оръжие. Те са предшественици на онзи елемент от бойния ред на войските на Втората световна война, който е задължителен при настъпление срещу силно укрепени позиции и райони.

Самолет Албатрос, с който поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършват първи боен полет над Одрин на 16 октомври 1912 г.; lostbulgaria.com

Самолет Албатрос, с който поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършват първи боен полет над Одрин на 16 октомври 1912 г.; lostbulgaria.com

Безспорен, а може би и най-известен, е приносът на Българската армия в използването на самолета като бойно средство. Той не се състои само с хвърлянето на бомби, но преди всичко в схващането за използването на авиацията. Когато в Германия Хинденбург смята, че бъдещето принадлежи на цепелина, а във Франция Жофър е на мнение, че самолетът ще се използва в спорта, българското командване е това, което определя развитието му за нуждите на войната.  Доказателство затова е, че още след маневрите през 1911 година в щатовете на всяка армия е създадено по едно аеропланно отделение, а край Свиленград (тогава Мустафа паша) се открива и първото военно летище в света.

Как кръстоносците създадоха свой квартал в днешен Пловдив

$
0
0

Малцина знаят, че преди десетина века Пловдив се е славел из цяла Европа като любимия византийски град на рицарите кръстоносци. Те идват под тепетата по време на първия си поход през 1096 г., предвождани от Петър Пустинника и Валтер Голака. Жителите на тогавашния Филипополис посрещат западните войни с голямо въодушевление и ги отрупват с подаръци и провизии. Неслучайно летописецът на този поход Алберт Аквенски представя Пловдив като един от най-богатите градове на Византия, „изобилстващ с хляб, вино и всякакви храни”. Въпреки това обаче рицарите не са допуснати да се настанят в пределите на крепостния град. Те са принудени да ходят на литургия в храма „Св. Георги”, който по онова време се намира извън Пловдив.

рицарПри Втория кръстоносен поход (1147-1149 г) рицарите разполагат лагера си край река Хеброс, под Небет тепе, откъдето местните хора им спускат храна с въжета. Три дни след пристигането на рицарите умира техният духовен наставник Алвизус от Арас. Те го погребват при олтара в храма „Св. Георги”, днешната арменска църква „Сурп Кеворк”. По – късно гробът на епископа се превръща в обект на поклонение заради мълвата, че край мощите му стават чудеса. Сред многобройните посетители на църквата са френският крал Людовик VII и Конрад Немски. Смята се, че по време на Втория кръстоносен поход възниква Латинският квартал под тепетата, в който се заселват много чужденци от Западна Европа. Това са предимно френски, немски и ломбардски търговци и занаятчии. Те успяват да сформират свое тържище и спомагат за развитието на стопанския живот в Пловдив.

Положението в града се променя коренно при Третия кръстоносен поход (1189-1192 г.), когато войските на германския император Фридрих I Барбароса причиняват опустошения, подобни на тези, които е сеел хунският вожд Атила. Отношенията между българи и кръстоносци се изострят до краен предел. В резултат на кръвопролитията, Пловдив е изоставен от закрилящия го гарнизон, както и от по-голямата част от населението. През лятото на 1189 г. войските на Фридрих I Барбароса превземат града и заграбват богатствата му. Неизвестен хронист на кръстоносците пише: „На 26 август с голяма радост влязохме във Филипопол, който като че ли от бога ни бе отреден, и намерихме много припаси за войската… Ние се настанихме в този град като в наш собствен, обрахме и изстискахме гроздето на оная земя, извадихме закопаното в ями жито и всеки от нас си прибра достатъчно запас от него в определеното му помещение.”

Същият хронист споменава и за примирието между местното население и войската: „Тогава арменците и някои от българите дойдоха при господаря император и с клетви за вярност успяха да получат здрав мир, при условие да уреждат за войската ни пазар за продукти при Филипополис”. След няколко месеца част от войниците начело с Фридрих тръгват към Одрин, а другите остават в Пловдив още половин година, като се настаняват в изоставените от местните жители домове. Признават, че градът е „празен от хора, но пълен с вино, храна и други богатства…”

Пловдив, поглед от Небет тепе към Капана, Джумая джамия, Сахат тепе, Бунарджика и Джендем тепе, 30-те години на ХХ век (www.lostbulgaria.com)

Пловдив, поглед от Небет тепе към Капана, Джумая джамия, Сахат тепе, Бунарджика и Джендем тепе, 30-те години на ХХ век (www.lostbulgaria.com)

При четвъртия кръстоносен поход (1202-1204 г.) основната цел на предводителите му е завладяването на Византия и нейните несметни богатства. Рицарите успяват да създадат своята втора Латинска империя и определят за император Балдуин Фландърски. Той разпределя придобитите земи между първенците си. Пловдив, който тогава се намира извън българските граници, се пада на Рение дьо Три, който се настанява в града заедно с войска от 120 рицари.

Латинският император надменно отхвърля предложението на българския цар Калоян за мир и сътрудничество и не скрива апетитите си към земите му. Тогава Калоян сключва съюз с гърците. Рицарската армия е разбита от българския владетел при Одрин, а летописецът Роберт дьо Клари отбелязва в хрониката си, че там умира „цветът на западното рицарство.” Балдуин е пленен и затворен в Търново, където по – късно е съсечен. Пловдив се оказва обаче мишена на задкулисните борби на византийския пълководец Алексей Аспиет. Той прогонва Рение дьо Три и се настанява в града като в свой собствен. Отмъщението на Калоян не закъснява. Българският цар превзема Пловдив и избива самоволно настанилата се византийска управа.

Когато Борил идва на власт, започва нов конфликт между България и Латинската империя, управлявана тогава от император Хенрих. Последвалите военни действия се водят с променлив успех за българите. Първоначално везните натежават в полза на цар Борил, но после нещата се обръщат и на север от Пловдив латинците печелят решаващата битка. Градът остава за дълго време в пределите  на империята. Едва при приемника на цар Борил – Иван Асен II, Пловдивска област отново се присъединява към България.

Автор: Ася Сократова

Как българският народ посрещна рождението на цар Борис III

$
0
0

На 30 януари в София, в царския дворец, е роден синът на Фердинанд, Борис Сакскобургготски, една от най-значимите личности в българската история. Българският народ е във възторг – князът е баща на мъжки наследник и след повече от 500 години държавата има свой престолонаследник. 101 топовни салюта озвучават софийския център, отбелязващи щастливата вест. Празненствата се готвят, населението ликува, а родната преса е залята от подробности около голямото събитие.

Boris 3ti 1

Княз Фердинанд подготвя прокламация към българския народ, в която информира поданиците си.

Днес, вторник, осемнадесети януари хиляда осемстотин деветдесет и четвърта година, от Рождество Христово, часа на седем и четвърт сутринта,  в  Нашия княжески дворец в  столица София, Нейно Царско височество царствующата княгиня Мария Луиза, Моята августейша съпруга, с Божията помощ благополучно се освободи и роди едно отроче от мъжки род, на което дадохме името Борис и титлата княз Търновски.

Новородений Български Княз и наследник на българския престол, княз Търновски, херцог Саксонски, кавалер на първа и четвърта степен от военния орден „ за храбростта” , носителъ на веригата на ордена „Св.Александър” прогласихме и прогласяваме:

Шеф на четвъртия пеши Плевенски полк, шеф на четвърти конен полк и шеф на третия артилерийски полк.

Като съобщаваме тая радостна вест на Нашия възлюбен народ, Ний въздигаме топли молитви към Всеблагого Бога да пази, закриля Нашия августейши син и наследник на Българския престол и да му дава здраве, щастие и сполука в всичките му дела и начинания на благото, славата и щастието на нашето мило Отечество.

Издадена в Нашия дворец в столица София на Атанасов ден 1894 година – седмата на нашето царуване.

Граждани поздравяват княз Фердинанд за наследника.

Граждани поздравяват княз Фердинанд за наследника.

По повод прокламацията писателят Петко Пеев допълва:

Изпълнена от голямата своя радост, княз Фердинанд побърза да я сподели и с своята доблестна армия. В тоя момент той не беше само щастлив баща, но и далновиден владетел. Отправил своя поглед към далечното бъдеще, той не можеше да да не помисли за големите задачи на своя приемник. И ние виждаме любящия баща да отстъпва на мъдрия Държавен глава. Още от първия ден на своя първороден син, княз Фердинанд пожела да го повери на онзи суров институт, в който се изковават и вдъхновяват доблестните защитници на Родината.

И затуй, поверявайки българския престолонаследник на армията, мъдрият владетел искаше тя да се сроди с него и той също да се сроди с нея и с нейните възвишени добродетели. Той искаше още тя „да възпита от него един храбър войник, един достоен вожд на татковината ни и доблестен хранител на българската чест и слава”.

Кореспондент на вестник „Балканска зора“ разказва развълнувано как е научил за рождението.

Как се раздаде мигновенно по цяла София радостната вест не знам, но знам, че тая заран в 8 часа точно, кога станах от леглото си и погледнах от прозореца вън, цялата улица беше окичена със знамена и забележително движение имаше на пътя. Народ се стичаше към Двореца. В същото време загърмяха топове. От гърмежа на топовете се сетих, че Княгинята е добила благополучно. Но какво е добила – мъжко или женско? Ето един въпрос, който девет цели месеца мъчи и Княза, и народа, и който числото на топовните гърмежи скоро ще реши.

Седнах безпокойно да броя гърмежите. Ох, колко дълги ми се виждаха разстоянията между първите 21 гърмежа! Чух 22-ия гърмеж най-после, но усъмних се. Допуснах, че може криво да съм изброил. Почаках малко – 23, 24… Съмнение не оставаше вече, убедих се, че имаме наследник!

Престолонаследникът на 11-годишна възраст.

Престолонаследникът на 11-годишна възраст.

Празненствата започват. Вестник „Свобода“ описва последвалите събития през деня:

Най-щастливо е днес столичното население, защото първите лъчи, които озариха лицето на високия Наследник, са лъчите на софийското слънце. Поздравено от топовните гърмежи с радостната вест, столичното население от рано тази заран остави ежедневната си работа, забрави всяка грижа и запразнува. За по-малко от един час затвориха се всички магазини и градът се окичи с флагове. Започна се едно невиждано досега движение по улиците. Всеки бързаше да излезе от дома си и да чуе една дума повече от онова, което знае. Всеки тичаше да се срещне с брат, роднина, приятел и познайник и да го поздрави с Наследника на България. Учениците от училищата се разпуснаха, всички правителствени и обществени учреждения се затвориха. И никой не желаеше да се прибере у дома си – всеки бързаше развълнувано към Двореца. В 9 часа преди пладне площадът и улиците при Двореца и около Градската градина бяха буквално непроходими. Набързо се повикаха две музики, които засвириха пред Градския съвет. Там се бяха събрали градските съветници и всички по-видни граждани. В 10 часа множеството, начело с кмета и музиката, потегли към княжеския Дворец. Проточи се една върволица от хора, на която края не се виждаше. Само една част от това множество препълни широкия двор на Двореца, а другите останаха да пълнят площада и трите улици наоколо. Виковете „Ура!” продължително цепеха въздуха. Князът, възхитен, взе на ръцете си венценосния  наследник,  изнесе го на балкона и произнесе с висок глас следните думи:

„Радвайте се софийци, заедно с мене и с целия български народ за новороденото българско дете – българския престолонаследник, Княз Търновски, Херцог Саксонски. Да живее Наследникът! Да живее България!”

С произнасянето на тия сладки думи, Н.Ц.Височество си издигна шапката и три пъти извика „Ура!”. И народът го последва с такива силни викове „Ура!”, щото звуковете на военната музика се заглушиха. На площада се залюля едно голямо народно хоро, което после се пренесе в двора на палата.

Множеството започна да излиза от оградата на Двореца едва към 11 часа, когато Н.Ц.Височество Княз Фердинанд, майка му Княгиня Клементина, Херцог и Херцогиня Пармски (родители на Н.Ц.Височество Княгиня Мария-Луиза) потеглиха към съборната черква „Св. Крал”. В черквата се отслужи благодарствен молебен за рождението на Наследника. Цялото множество отведнъж рукна по улиците, водещи към черквата и за няколко минути се препълни както черквата, така и грамадния площад около нея. На молебена присъстваха: министър-председателят Стефан Стамболов и другите министри, дипломатическите агенти, висшите граждански и военни чиновници и цялото столично население. Молебенът се отслужи от Негово Високопреосвещенство митрополит Партений и цялото духовенство.

След молебена множеството се разотиде. Но веднага следобед движението по улиците се поднови. В града цял ден имаше голямо оживление.

Вечерта градът беше осветлен най-бляскаво, както никога друг път. Към 18 часа започнаха да се хвърлят ракети от Градската градина. Голяма навалица народ се стече пред Градския съвет и в улиците около Градската градина и Двореца. В 19 часа множеството, с факли в ръце, начело с кмета и музиките, потегли към Двореца. Н.Ц.Височество Господарят и Н.Кр.Височество Пармският Херцог Роберт стояха на два прозореца в Двореца, за да гледат тържествующия народ. Заглушителни викове „Да живее Наследникът!” цепеха въздуха. На площада пред Двореца се изиграха няколко хора. От там, начело с музиките, народът отиде пред дома на министър-председателя г-н Стамболов, за да го поздравят с празника. След това множеството потегли към Градския съвет и там се започна голямо увеселение. Веселието се продължи до късно след полунощ. Тъй се свърши отпразнуването на този светъл ден.

Борис III Обединител е български цар в периода 1918-1943г. Той е първородният син на Княз Фердинанд и Княгиня Мария Луиза. Като далновиден и ерудиран държавник с изключително сложен за изследване характер, той живее и царува в едни от най-динамичните и повратни години от българската история. Тих, спокоен, скромен и търпелив, държавникът винаги е бил сред народа си, което е спечелило обичта и доверието у мнозина от представителите на различните социални прослойки – рядко срещано явление за владетелска особа от неговия ранг.

Българската артилерия през Априлското въстание –история и факти

$
0
0

„Интересни факти” е рубрика, в която ще ви представяме онези куриози от миналото ни, които и до днес са обект на множество дискусии. Несъмнено историята ни изобилства от случки и събития, които се оказват предопределящи за развитието на страната ни през годините. Тук ще се опитаме да ви изложим най-интересните от тях и да ви ги представим по възможно най-атрактивен начин. Очакваме вашите предложения!

Често когато стане дума за Априлското въстание, в съзнанието ни изниква образът на черешовото топче. Това оръдие, съдържащо в себе си толкова символика, е било натоварено с тежката задача да представлява българската артилерия. Макар и значително по-слабо от модерните османски оръдия и рядко ефективно, черешовото топче се превръща в символ на порива на българите към свобода и именно затова решихме да разгледаме детайлно участието му в Априлското въстание, както и чисто техническите му характеристики.

Идеята за изработване на българска артилерия, която да бъде използвана в Априлското въстание, се приписва на Иван Кишелски. Благодарение на това, че е бил полковник в руската армия, той получил възможността от близо да се запознае с устройството на сухоземните войскови части. В написаното от него „Ръководство за успешен бой с турците“, издадено през 1876 година, с помощта на революционната емиграция той изложил тезата, че въстаналите българи трябва да създадат и трите вида сухоземна войска- пехота, кавалерия и артилерия. Идеята за българска артилерия била реализирана в два от революционните окръзи – IV-ти и I-ви . В IV-ти тя придобила голям мащаб, докато в I-ви била реализирана само на едно място.

знаме апр Поради невъзможността да се закупят и внесат оръдия, трябвало да бъде търсен начин за изработването им вътре в страната. Това наложило изработването на дървените топове. Дървените оръдия копирали истинските такива, но технологията за изработването им била значително по-проста. Дървен труп с дължина 2-2,5 метра се пробивал чрез изгаряне на дървото отвътре с нагорещено желязо. Оръдията били изработвани най-често от черешово дърво понеже то било смятано за най-твърдо. Имало е също така и топчета, изработени от бук, орех, бряст, круша, черница. На три-четири места топът бил стегнат със здрави железни обръчи. За да не се запали дървото от барута, на места топовете били обковани отвътре с ламарина. Калибърът на топчетата е бил колкото на планинските оръдия. Отворите на черешовите топчета били 8-10 сантиметрови. Според някои сведения далекобойността на топчетата била 400-500 метра. През 1876 година, научавайки за подготовката на въстанието, турското правителство забранило в България да се внася олово. Поради това за снаряди най-често били използвани тежестите от кантарите, които служели за мярка на премереното тегло. Също така били използвани пирони, железни отломъци или обикновени обли камъни, поставени в кутии.

Според Захари Стоянов първият изстрел с черешово топче бил направен в село Петрич. На 24 април топът бил поставен на една рътлина и насочен към Златишкото поле, където се била установила турска войска. Изстрелът бил сполучлив. Турската част се разпръснала. Трябва да се отбележи обаче, че Захари Стоянов не е присъствал на тези събития, което прави неговите сведения ненадеждни. Георги Тахов разказва за събитията по различен начин. Според него на 24 април бил даден първият изстрел, след който топчето се пръснало.

апрЧерешовите топчета в Панагюрище се отличили в боевете на 30 април 1876 година. Според някои били изготвени 6 големи и 5 малки оръдия, според други броят на участващите в боя оръдия бил 5. Те били изработени от черешови, букови и орехови дървета. Някои били обковани отвътре с ламарина. Въстаниците заели три позиции, където били изкопани окопи за стрелба от колене. Топовете били разположени пред и зад втората позиция- височините Медет, Св. Илия, Каменица и Висок. Поради дъжда на 29 април топовете не могли да се използват, тъй като влажността направила пушките неизползваеми, поради което на 30-ти въстаниците се оттеглили на Кукла и Висок. Там, освен барут и куршуми, им били доставени и два топа. С тях се стреляло и, според разказите на някои, били убити десетина турци. Срещу въстаниците турците използвали своята модерна артилерия, съставена от оръдия „Круп“. Оръдията „Круп“ имали далекобойност 5 километра. С тяхна помощ те успели да отблъснат въстаниците  от Висок. Скоро била превзета и Кукла. Българите се оттеглили на бърдото на Спасовден, където също имало 2 топа, с които се стреляло. Те били под началството на Никола Динчов Геров. Въпреки отчаяната съпротива, панагюрци били принудени да напуснат и последната си отбранителна линия.

Различен поглед над участието на топовете в сраженията дава Иван Соколов. В своите спомени той посочва, че на 30-ти април бил изкаран един черешов топ. Оръдието обаче не могло да гръмне, а само се задимило и се пръснало на парчета. На негово място било докаран ново, обвито здраво с метални обръчи. То успяло да изгърми, но предизвикало повече смях отколкото реални поражения на противника. Повечето от топчиите са загинали по време на боевете или в затворите след това и не са успели да разкажат своите спомени от случилото се.  Не са били и много свидетелите на действието на топовете, за да може да се даде еднозначна оценка на тяхното действие в боевете при Панагюрище.

В Батак имали 2 черешови топчета. Едното от тях се пукнало още при пробната стрелба. На 30-ти април второто топче загърмяло. Първоначално изстрелите му стъписали врага, но впоследствие турците разбрали, че снарядите са безвредни и могат да причинят вреда само при пряко попадение.

черешово топчеВ Брацигово на 25 април се решило да бъдат изработени 12 топове. На 27-ми април на гробищата били тествани 3 малки и 1 голям топ. Гърмежът бил силен, а изстрелът – сполучлив. На 30-ти април топовете били използвани в боя. Три малки топа били разположени по върховете над Кошарището срещу Чайнакчийво. Гюлето, изстреляно от първият топ, ударило право в неприятелската позиция и я разпръснало. Топовете успели да изгърмят всеки повече от 1 път, като един от тях даже се пръснал от многото изстрели. Наложило се позицията да бъде изоставена и въстаниците да се върнат към Брацигово, понеже то било обкръжено от башибозуци. В битката за Брацигово в действие влезли и топовете от гробищата. А. Мишев описва ситуацията по следния начин: „Топовете ечаха и задаваха страх на турците. Топовете ни помогнаха най-много да задържат башибозуците на по-далечно разстояние“.

След идването на редовната турска войска въстаниците били принудени да се предадат. Според професор Йоно Митев топовете, използвани в Брацигово, били 6, изработени от орехови и брястови дървета. Отбранителните линии при Брацигово били най-добре изградените от всички въстанически центрове през 1876 година.

В Клисура също били използвани черешови топове.  На 26-ти април започнала решителната битка в местността Зли дол. Няколкостотин български въстаници се сражавали със своите собственоръчно изработени черешови топчета и стреляли по османците с остарелите си пушки, докато срещу тях връхлитали  добре екипирани и въоръжени турци. Българите били разбити. В този ден Клисура дава над 400 жертви – въстаници, жени, старци и невръстни деца, а наред с това са опожарени над 800 къщи.

В I-ви революционен окръг единствено новоселските съзаклятници се снабдили с черешови топчета. На 2-ри срещу 3-ти май топовете били изнесени на височината при Зла река. Двата топа били носени на ръце, защото не били привързани към каруци. На 4-ти май се задали гъстите колони на башибозуците. Топовете изгърмели, като единият се пукнал. След превземането на позицията топовете били пренесени през реката, но поради повреди останали безучастни в останалите боеве. Въпреки това те предизвикали силно впечатление у турците.

чере топче 2Има сведения и за използването на черешово топче при боевете на връх Еледжик, но те са несигурни. В Белово бил изработен топ, който така и не бил използван. В Долни Кремен имали 2 топчета, които също така и не влезли в употреба. Турците пленяват над 10 дървени топа. Някои от тях били откарани в Одрин и Цариград. По-късно един от черешовия топове бил закаран като трофей в двореца Топкапъ в Истанбул, където се намира и до сега. Друг запазил се черешов топ бил изложен в София най-напред в сградата на Народната библиотека, а после оттам бил пренесен в бившия етнографски музей. Изгорял по време на бомбардировките в 1944 година.

Българската дървена артилерия имала предимно морален ефект. Дори с малкото си изстрели тя вдъхвала кураж и самочувствие на въстаниците. В началото турците се плашели от гърма на топовете, но след това се разбрало, че гюлетата нараняват само при директно попадение. Въпреки всичко, благодарение на наивната вяра на българите в черешовия топ, той се превърнал в символ на Априлското въстание.

Виж още:  Знамената на Българското Опълчение

Виж още: Пътят на Ботевата чета

Швейцарец се състезава за България на първите съвременни олимпийски игри

$
0
0

Неотдавна ви разказахме историята на Луи Айер – швейцарецът, който с усилената си работа в следосвобожденска България се превръща в основоположник на българския спорт, а по-късно, сражавайки се за родината ни, губи живота си. Тази интересна и пропита с доблест история не е единствена по рода си. През 1894 година, по покана на българския просветен министър Георги Живков, освен Луи Айер, в България идват още 11 педагози, чиито професионални задължения се свеждат до организиране и изграждане на спортните дисциплини у нас. В устрема си те достигат далеч – не просто работят в страната ни, ами се привързват емоционално към нея.

Шарл ШампоГероят на днешния разказ е Шарл Шампо, роден през 1865 година в далечна Швейцария. Макар днес той да е забравен от мнозина, в историческите среди е познат като първия олимпиец, състезавал се за България. След пристигането си в страната ни той е разпределен като учител по гимнастика и физкултура в I Софийска мъжка гимназия. Впоследствие става председател на софийското крило на съюза на българските гимнастически дружества „Юнак“. Организацията е същински храм на спортния дух и духовното самоусъвършенстване. Дълги години тя възпитава у младото поколение добродетели от най-висша степен.

Едва стъпил на родна земя, швейцарският гимнастик се оказва български състезател. През 1896 г. гръцкият крал Георг I открива съвременните олимпийски игри в Атина, а интересът към мероприятието е наистина впечатляващ – близо 100 000 зрители. Идеята за подновяването на древната традиция се приписва на френския аристократ на Пиер дьо Кубертен. Тя бива подкрепа от 14 държави, включително и България, която за момента няма никакви традиции в спорта. Общият брой на участниците в игрите е над 240.

12-те швейцарски учители

12-те швейцарски учители

Българското участие в Олимпиадата се дължи най-вече на един човек, който незаслужено тъне в забвение – Тодор Йончев. Членовете на „Юнак“ го характеризират като ерудирана и целеустремена личност. На практика Йончев е човекът, който след Освобождението, се запознава с гимнастическото движение в Швейцария и Австро-Унгария по време на своето следване и правилно осъзнава, че спортът е необходим и основополагащ за изграждането на ценностната система у младото поколение. Макар първите му опити за организиране на спортни организации да са неуспешни, той не се отказва. След пристигането на швейцарците, за което Йончев изиграва основна роля, юнашки дружества се създават в градовете София, Кюстендил, Казанлък, Габрово, Варна, Лом. За две години броят им нараства до 15. Успехът им е наистина забележителен, а „юнаците“ се прочуват из цялата страна.

Откриване на Първите съвременни олимпийски игри в Атина

Откриване на Първите съвременни олимпийски игри в Атина

През 1896 година Йончев успява да организира българска делегация, която днес вероятно излиза извън представите ни за внушителна – едва 4 души. Те се отправят към Атина, където трябва да защитят българската чест. Пристигат на четвъртия ден от игрите, а от българската група се включва единствено Шарл Шампо. Очаквано, той не печели медал, но се представя повече от задоволяващо, участвайки в три дисциплини – успоредка, прескок и кон с гривни. Най-големият му успех е в кон с гривни, където заема пето място.

По отношение на представянето на Шарл Шампо, Тодор Йончев заявява:

 

Главатарят Шампо се яви на стадиона и удиви зрителите с няколко отбрани телесни упражнения в надпревара със 17 състезатели от 5 държави.

Така завършва тази куриозна история, която не представя спортисти с блестящи успехи и постижения, ами впечатлява с нещо далеч по-скромно и символично. В малка, непозната и лишена от всякакви спортни традиции, следосвобожденска България, ние все пак намираме своето място в първото издание на най-престижното състезание и оставаме следа завинаги в световния летопис. Едва няколко десетилетия след 1896 година родният спорт ще е извървял зашеметяващ прогрес, а българските състезатели ще печелят заслужено из целия свят.

Едно нещо силно ни впечатли, пишейки тази история. Българският народ все пак е благодарен на забравения швейцарец, тъй като той е закачливо наричан от него Шарл Шампов. Нима има по-голямо признание?

10 интересни факта от българската история (видео)

$
0
0

Клип, в който събрахме 10 интересни факта, избрани на случаен принцип. Във видеото ще видите и няколко съвременни повода за гордост, чрез които се опитваме да покажем, че историята се пише и днес.

АЕЦ Козлодуй – енергията, която опазва природата

$
0
0
АЕЦ Козлодуй

АЕЦ Козлодуй

Революционна и първа по рода си на Балканския полуостров и в цяла Югоизточна Европа е атомната електроцентрала АЕЦ “Козлодуй” в гр. Козлодуй, област Враца. Тя е първата значима крачка по пътя на научно-техническото развитие на страната ни и то с международно значение. Към днешна дата тя все още е единствената атомна централа в България. Една трета от електропроизводството е нейна заслуга, което я прави и най-големия производител на електрическа енергия в страната.

Историята на АЕЦ “Козлодуй” започва още през 1966 г. На 15 юли се подписва спогодбата за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз за изграждането на атомна електроцентрала. След внимателни проучвания площадката на строежа е избрана до р. Дунав, в близост до тогавашното село Козлодуй. Проектът е съвместен българо-руски, но основна част от оборудването и съоръженията са доставени от Съветския съюз и тогавашните Германска демократична република, Чехословакия и Унгария.

След три години старателна подготовка първата копка на това голямо за българите начинание е направена на 14 октомври 1969 г. През следващата година започват широкомащабни строителни дейности за изграждането на уникалното и до днес за страната ни съоръжение. В неговото изграждане участват над сто хиляди строители и монтажници. На площадката на централата са осъществени няколко изцяло български проекта, които се оказват революционни в световната практика при строителството на атомни електроцентрали.

На 6 април 1970 г. започва изграждането на главния корпус на АЕЦ “Козлодуй”, в който се помещават реакторната зала, машинното отделение, вентилационният център и електрическите устройства на 440-мегаватовите блокове. След две години усърдна работа по изграждането му, от Съветския съюз е докаран и по-късно поставен и първият реактор. Официалното откриване на атомната електроцентрала е обявено на 4 септември 1974 г.

Изграждането и въвеждането в експлоатация на ядрените мощности на българската атомна електроцентрала се осъществява на три етапа. Първият етап е от 1970 до 1975 г. През този период се пускат първи (1974 г.) и втори (1975 г.) блок. Така още с отварянето на първия блок е обявено официалното откриване на АЕЦ “Козлодуй”. Двата блока са оборудвани с водо-водни реактори ВВЕР-440, модел В-230. Изключително е, че блоковете имат два напълно независими един от друг канала на системите за безопасност.

Вторият етап обхваща 1973-1982 г. Тогава успоредно с безпогрешната работа на първи и втори блок започва планирането, изграждането и се осъществява пускането на 3 и 4 блок. През 1980 г. се открива третият, а две години по-късно и четвъртият блок на централата. Двата са обзаведени с водо-водни реактории ВВЕР-440, но от един по-усъвършенстван модел В-230 с трикратна резервираност на системите за безопасност.

Последният етап е от 1980 г. и приключва през 1991 г. Тогава се изграждат и пускат в експлоатация 5 и 6 блок на централата. Те са оборудвани с най-модерните за времето си реактори ВВЕР-1000, модел В-320 с херметична защитна обвивка, както и трикратна резервираност на системите за безопасност.

АЕЦ Козлодуй

АЕЦ Козлодуй

В продължение на 12 години атомната централа работи напълно безопасно и без никакви проблеми. Производствената дейност на АЕЦ “Козлодуй” напълно се вписва в идеята за “ядрен ренесанс” на Световната ядрена асоциация. Предприятието отговаря на високите екологични изисквания на Протокола от Киото, тъй като не отделя никакви парникови газове в атмосферата. Предприятието осигурява над една трета от необходимата на населението в България електроенергия. Цените са по-ниски и огромна част от домакинствата и дребният бизнес се радват на по-евтино електричество. АЕЦ “Козлодуй” осигурява работни места на над 6000 души в Северозападна България. В централата работят не само хора от града, но и от околните населени места.

През 2003 г. обаче под натиска на Европейския съюз и съгласно условията, които България трябва да изпълни в процесана сближаването ѝ с него, е стартирана процедура за спиране на първите четири реактора с мощност 440 MW, тъй като според Европейската комисия те не отговарят на европейските стандарти за сигурност. Две години по-късно под влияние на ЕК напълно прекратяват своята дейност Първи и Втори блок на централата. Това лишава близо 2000 жители от Врачанския регион от работа. Доставките на електроенергия за страната чувствително намаляват и значително се увеличава вносът ѝ от чужди страни. С приемането на България в Европейския съюз  нейното “европеизиране” нараства – през 2007 г. са затворени Трети и Четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй”. Към днешна дата все още работят последните два Пети и Шести блок.

Равносметката дотук е: спрените мощности досега са 1760 MW, а работещите в момента са 2000 MW. За няколко години

няколко хиляди души от затворените блокове губят работата си, други са преквалифицирани за работа в Пети и Шести

блок. Но нещата не са съвсем песимистични – скоро след това се появява предложение за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ. Смята се, че проектът се появява вследствие на забавянето на строежа на АЕЦ Белене. Тогава идеята не е обстойно разработена, защото са съществували две основни спънки, които по-късно са отстранени. Според проучвания изграждането на два нови блока за Козлодуй излиза по-евтино от построяването на АЕЦ “Белене”. Забавянето на построяването им обаче се дължи на получаването на лиценз за безопасността на новите реактори, което трябва да стане през есента на 2011 г. Така на 8 март 2011 г. централата обявява поръчка за удължаване на живота на 5 и 6 блокове, чиито експлоатационни срокове изтичат съответно през 2017 и 2019 г. Ръководството на централата се надява животът на реакторите да бъде удължен с поне 15 до 20 години, тъй като затварянето им би било пагубно за енергийния сектор на страната.

По време на изграждането на 5 и 6 блок са предвидени три потенциални площадки за новите блокове. Планира се построяването и въвеждането в експлоатация на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ “Козлодуй”. Това би подпомогнало заетостта в региона,  би допринесло за съхранението и развитието на научно-техническия потенциал в ядрения енергиен сектор, за гарантирането на надеждни и достъпни доставки на електроенергия в България и по-широкия  регион и за постигането на дългосрочните цели по намаляване на емисиите с парников ефект. Пред страната ни би се отворила възможност за износ на електроенергия към страните от Балканския регион като същевременно ще се осигуряват евтини доставки за българските домакинства за дългосрочен план от около 60 години.

АЕЦ Козлодуй

АЕЦ Козлодуй

За управление и реализация на проекта през м. май 2012 г. “АЕЦ Козлодуй” ЕАД създава дъщерна компания – “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД. Процесът на лицензиране на проекта стартира на 13 декември 2012 г. Към днешна дата за “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД се извършват проектни проучвания и комплексна оценка на риска за целия проект. След приключването им резултатите от тях се предоставят на Министерския съвет, а в случай на положително правителствено решение, след лицензиране на площадката се търси стратегически инвеститор, като ръководителите не отхвърлят и други възможности за финансиране на проекта.

България започва своя път към “чистата енергия”, както още наричат електроенергията, през далечните 60 години на миналия век с изграждането на напълно безопасната и екологично чиста атомна електроцентрала АЕЦ “Козлодуй”. Централата е първа по рода си и на целия Балкански полуостров. Изграждането ѝ е революционна стъпка за България в научно-техническата област на ядрената енергетика дори в европейски мащаб. Сред съоръженията ѝ се намират напълно български и изключително иновативни и ефективни проекти, намерили приложение и в световен мащаб. Оттогава досега АЕЦ осигурява над една трета евтина енергия за населението на страната, както и сигурни работни места. Плановете за изграждането на 7 и 8 блок на атомната централа, както и новосъздадената “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД са още едни смели крачки по пътя на научно-техническото развитие и екологично чиста природа.

Автор:  Ивона Христова


Бойният път на 7-ма пехотна Рилска дивизия по време на Балканската война

$
0
0

Националното обединение на българския народ става основна задача на българското общество след Освобождението. Разгромът на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година и обявяването на Независимостта през 1908 година тласкат българите към военно решаване на Българския национален въпрос.

България става инициатор за създаването на Балканския съюз. Предпоставки за това са слабостта на Османската империя и нейното поражение в Итало-турската война от 1911 година. В основата на Балканския съюз стоят българо-сръбският договор от 29 февруари 1912 година и българо-гръцкият договор от 16 май същата година.

Българското население е преизпълнено с ентусиазъм – най-после ще бъде завършено обединението на всички българи започнало през 1885 година. Кланетата в Кочани и Щип допълнително изострят обстановката. На 17 септември 1912 година е обявена мобилизация. В българската армия се стичат хора от всички обществени слоеве, както и бежанци от Македония и Одринска Тракия и така броят на записалите се далеч надхвърля предвидените за мобилизация – под бойните знамена се събират около 600 000 души.

Manifesto-Balkan-war-Bulgaria

Манифестът на Н. В. Цар Фердинанд за обявяване война на Османската империя

На 30 септември България изпраща нота от името на балканските съюзници, в която приканва османското правителство да предостави в срок от шест месеца автономия на етническите малцинства в империята. В отговор Цариград обявява война на съюзниците на 4 октомври. България и Гърция обявяват на свой ред война на османците на 5 октомври, а Сърбия се включва два дни по-късно.

Така започва дългоочакваната Балканска война – моментът, в който Османската империя ще бъде окончателно прогонена от Балканите, а нейното наследство ще бъде поделено между младите балкански държави.

По численост българската армия с главнокомандващ генерал-лейтенант Михаил Савов представлява най-мощната военна сила в съюза. Нейните 3 армии трябва да нанесат основния удар в Източна Тракия – там, където са разположени главните турски войски и по този начин на българите се пада най-тежката задача във войната. Окончателният план за българското настъпление в Тракия предвижда нанасяне на удар с две армии (1-ва и 3-та, общо 150 000 души) в пространството между Одрин и Лозенград по направление към Цариград. Командването разчита да постигне успех чрез изненада. Затова 1-ва армия с командващ генерал Васил Кутинчев е изнесена напред, на един преход от българо-турската граница, а 3-та с командващ генерал Радко Димитриев е оставена в неин резерв за да разшири пробива й. Задачата на 2-ра армия с командващ генерал Никола Иванов е да изолира Одрин и да нанесе (с Хасковския отряд) спомагателен удар към Кърджали.

За настъпление в Западните Родопи и Пиринския край българското командване отделя една пълна дивизия и други части. Родопският отряд с командващ генерал Стилиян Ковачев, в който влизат 23 000 души от 2-а пехотна дивизия, е съсредоточен срещу турските войски в Тъмръшкия клин и долината на Места. Седма пехотна дивизия – 37 000 души под командването на генерал Георги Тодоров – е дислоцирана край Дупница и Кюстендил и трябва да настъпи по долината на Струма към Солун.

Седма пехотна Рилска дивизия е формирана през 1904 година с Указ №88/30 от декември 1903 година с щаб гр. Дупница. Към 1906 година в състава ѝ влизат: 14-ти Македонски, 22-ри Тракийски, 13-ти Рилски и 26-ти Пернишки пехотни полкове, 7-ми артилерийски полк, 7-ма пионерна дружина, 1-ви кавалерийски дивизион, 1-ви конен полк, 7-мо дивизионно интендантство. В първия етап на войната дивизията е включена в състава на Втора съюзна армия, която е командвана от сръбския генерал Степа Степанович. От изходната си база в района Невестино-Кочериново нейните три бригади се развръщат в три колони между Струма и Брегалница.

Въпреки строго охраняваната от турците граница, началникът на дивизията още на 2 октомври влиза във връзка с три чети македонски въстаници.

На 4 октомври в 20 часа той получава от Щаба на Българската действаща армия следната телеграма:

Gen_todorov

Ген. Георги Тодоров

„Утре, 5 октомврий въ 7 ч. пр. пл. се откриватъ военнитъ действия…”

Заповедта за обявяването на войната и за настъплението се посреща от всички чинове в дивизията с голям възторг. Седма Рилска дивизия прекосява границата при гр. Кочериново. Втора бригада с командващ полковник Спас Чилингиров на 5 октомври завладява Царево село (дн. гр. Делчево, Македония), а Трета с командващ генерал-майор Спас Георгиев – Горна Джумая (дн. гр. Благоевград). След този успех Трета бригада настъпва на юг по течението на Струма и завзема Орановския пролом. През това време главните сили на османския Струмски корпус се съсредоточават в Кресненския пролом и настъпват на север с намерението да нахлуят на българска територия през с. Бараково и да подсигурят от изток операциите на Вардарската армия в битката при гр. Куманово (дн. Македония). На 9 октомври авангардните части на противниците се сблъскват в района на гр. Симитли. В резултат на боя за Симитли опитът за османско настъпление към гр. Дупница е пресечен. На 10 октомври Втора бригада овладява гр. Пехчево (дн. Македония). На следващия ден дясната колона на дивизията – Първа бригада с командващ полковник Тодор Митов, разбива турската 16-та низамска дивизия край Кочани и влиза в града. С победата си в боя за град Кочани дивизията подсигурява фланга на сръбските войски в битката при Куманово, която пък има решаващо значение за поражението на османците на Вардарския оперативен театър.

На 12-13 октомври Трета бригада нанася поражение на османския Струмски корпус при с. Крупник и овладява Кресненското дефиле на 14 октомври. Седмица по-късно е преодолян Рупелският пролом и Трета бригада влиза в гр. Демир Хисар, а на 25-ти авангардът на 7-ма дивизия е в гр. Кукуш (дн. Килкис, Гърция).

В същото време българи и гърци се надпреварват към Солун – „перлата на Бяло море”. Ето какво представя в своя рапорт самият командир на дивизията – ген. Г. Тодоров:

„Чуждата преса публикува върху завземането на Солун кореспонденции, в които се казва, че гърците първи са влезли в този град . За да възстановя истината, аз намирам за необходимо да изложа следните данни: …изпратих моята армия на 3 км пред Солун. В същото време гърците се намираха на 17 км от града при реката Вардар. Обаче един от моите ескадрони влезе в Солун. Видях, че бяха изпратени тренове от Солун към Вардар за да докарат два батальона гръцка пехота. От позициите, които бяха завзели гърците не биха могли да пристигнат в града за един ден.”

Една българска рота достига центъра на Солун и открива българска пощенска станция. В същото време османският командир Тахсин паша предава града на гръцката армия срещу огромен откуп от 60 000 турски лири и гръцки кораби, които да превозят войските му до Галиполи, за да се бият отново срещу българите. По-късно той изказва закъснялото съжаление: „Вие сте победителите! Можете да бъдете уверени в това и съжалявам, че не дочаках да се предам на вас, българите”.  Именно 7-ма Рилска дивизия е посрещната най-възторжено в града, защото 2/3 от населението на столицата на Македония тогава са солунските евреи и българи, които окичват домовете си с български знамена, стичат се на улиците и акламират навлизащата българска войска. Официалното влизане на княз Борис, извършено сутринта на следващия ден е салютирано от руския броненосец  „Олег”.

General_Georgi_Todorov_1913

Генерал-майор Георги Тодоров в Солун през пролетта на 1913 г.

Превратът на младотурците началото на януари 1913 в Османската империя слага край на примирието на 20 ноември 1912 година с държавите от Балканския съюз. През февруари 1913 младотурците подновяват  бойните действия като планът на новия главнокомандващ, Ахмед Изет паша, за деблокиране на Одрин предвижда тройна атака. Основният удар трябва да бъде нанесен при с. Булаир от Галиполската армия. Той трябва да бъде подпомогнат с десант на брега на Мраморно море в тила на българските защитници. Седма Рилска дивизия е прехвърлена в гр. Дедеагач (дн. Александруполис, Гърция) и е включена в състава на новосформираната  Четвърта българска армия под командването на генерал Стилиян Ковачев. Чаталджанската турска армия получава за задача да нанесе втория спомагателен удар. Настъпва звездният миг на 7-ма дивизия – на нея се пада най-тежката задача – да отрази главния удар при Булаир и по този начин да спаси българския тил. Турските войски разполагат с изключително превъзходство в пехота и артилерия, но освен на полевата си артилерия, те могат да разчитат и на едрокалибрените оръдия на своя флот.

За да бъде уловена максимално добре атмосферата от бойния път на рилци биха послужили няколко разкази, които официално дава главната квартира и вестниците „Утро” и „Дневник”, както и описанията от книгата на генерал Кирил Косев – „Подвигът 1912-1913”.

На 5 февруари започва артилерийска подготовка срещу българските позиции от морската артилерия и булаирските крепостни оръдия. „Много зор си дадоха морската и крепостната турски артилерии, но никаква вреда те не причиниха на нашите. Скоро нашите войници почнаха да се подиграват с турските топове. Когато морската турска артилерия откриваше мястото на някоя наша батарея, те се опитваха да я унищожат, но морските снаряди прехвръкваха и падаха в другото море – Саркоския залив”.

Към 8 часа сутринта още в началото на двубоя, в турския лагер се забелязва голямо движение. Скоро след това започва силно турско настъпление към българските войски. „Кюрдските полудиви фанатизирани маси настъпваха, въпреки вихрения огън на нашите войски, отправен към тях. Техните дивашки викове едва ли не бяха по-силни от тези на топовете. Мнозина от тях паднаха, но кюрдите напредваха”. Скоро вражеските войски навлизат в зоната, където огънят на българската артилерия е най-ефикасен и сред тях настъпват колебания.

Турските военноначалници забелязват тази нерешителност и изпращат нови подкрепления, за да подемат отново вълната на настъплението. „И пак се понесоха нови и много по-ужасни викове. Долината край Мраморно море бе почерняла от турските побеснели маси”.

В този критичен момент се спуска гъста мъгла и българската артилерия е поставена в невъзможност да действа ефикасно. Турските оръдия, също спират да стрелят, защото често дори и при пълна светлина те сбъркват и уцелват собствените си войски. Такива сгрешили снаряди всяват най-страшна паника в турските редове.

gotova-23

Битката при Булаир

„Възползвани от мъглата и осигурени откъм своята артилерия, че тя сама не ще ги избие, кюрдските диви пълчища се понесоха с голям устрем към нашите”. Положението на българите силно се влошава. Налага се тактическо отстъпление. Лявото крило на българските войски отстъпва съвсем правилно и редовно по предварително изработен план. Именно към тази точка са отправени силите на турците. Обаче десният фланг, не отстъпва нито една крачка. Това силно безпокои врага, който се страхува да не бъде заграден.

Към 1 часа следобед пристигат две дружини подкрепления. „Когато се вдигна мъглата, противникът, вместо да види идващите насреща от Шаркьой негови войски, видя налитащите българи. Едно мощно „ура” се понесе в редовете на нашите. Българите удариха на страшна атака, като показаха голяма храброст и пълно себеотрицание. Турските пълчища не издържаха страшния натиск на нашите. Те, които отиваха с голям устрем напред, обърнаха се бяг. И удариха на такова диво и безредно отстъпление, каквото едва ли друг път е ставало”.

Левият фланг на българските войски, които отстъпват правилно и методически, се отдръпва назад на разстояние около километър и половина в продължение на няколко часа, а турците изминават същия този път назад само за 5-10 минути.

Особено добре работят в това бясно турско отстъпление българските митральози. Те причиняват ужасно опустошение на кюрдските маси. „Залповете на българската пехота, картечния огън и шрапнелите се лееха, като из ведро и косиха, като жито, чедата на Аллаха. Само за няколко минути полето беше осеяно с безброй трупове. А и пехотата със своите атаки довършваше кюрдските пълчища. Това бе една небивала касапница на хора, която никой ум не може побра”. Кюрдските пълчища са гонени чак до укрепленията, които се намират зад с. Булаир, и побързват да се скрият. „Турският войник е безсилен пред нашите атаки на нож. Последните винаги вселяват паника в редовете на турските пълчища. Тия пълчища голям страх ги обзема при чуването на командата „на нож”.

В боевете при Булаир турците претърпяват пълен погром: те са чисто и просто унищожени. В този ужасен бой турците губят знамето на 80-тия си пехотен полк, две планински скорострелни оръдия, 6 митральози и не по-малко 6 000 души убити. Към тях трябва да  се прибавят и най-малко 12 000 души ранени. Така общо загубите възлизат на 20 000 човека. Българите дават само 612 ранени и 120 убити войници и 8 ранени и 2 убити офицери.

7_Bulgarian_Division_Enters_Thessaloniki_28_October_1912

Влизането на Седма рилска дивизия в Солун

„Изгонването на турските сили в Галиполи зад Булаирските височини и укрепления, справедливо и остроумно бе наречено в чуждия печат затваряне в бутилка. По-хубаво сравнение от това не би могло да има. Край устата на бутилката са наредени вече българските топове. Нека се опитат да утолят тази бутилка”.

Така завършва най-славният епизод от историята на 7-ма Рилска дивизия. Тя е една от войсковите единици с най-голям принос по време на Балканската война. На нея се падат трудните задачи да достигне Солун, въпреки подлостите на гърци и сърби, и пак на рилци се пада отговорността да спасят фланга и тила на Българската армия от главния удар на турците при Галиполи.

В чест на голямата победа в Галиполския полуостров е написан и маршът „Булаир”, който става бойна песен на 22-ри Тракийски полк от състава на 7-ма Рилска дивизия. Самият марш е един от най-известните български маршове и е изпълняван често по паради и официални военни събития. А в чест на самата 7-ма Рилска дивизия е написан маршът „На Рилеца-герой”

„На рилеца герой

титан калимански,

герой от Булаир

с гърди от желязо

и воля от гранит.“

Автор: Иван Иванов

Библиография:

1.Войната между България и Турция през 1912-1913 год., т.VI, Министерство на войната, София, 1935.
2.Унищожение на турските войски в Галиполи, Шумен, 1913, Издателство  Ив. Лъсичковъ.
3.Косев, К. Подвигът, София, 1983, Военно издателство.
4.Марков, Г. България в Балканския съюз срещу Османската империя, 1912–1913 г. София 1989.
5.Недев, С., Командването на българската войска през войните за национално обединение, София, 1993, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“.
6.Димитров, Б., Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918, София, 2001, стр. 37.

Червеноводската чета или поредният пример за неуморната борба на българите

$
0
0

Българското Възраждане е забележително явление в нашата история, характеризирано с непрекъснати и усилени борби на българското население – за независима църква, за просвета и култура, за политическо освобождение. От годините са ни известни множество  опити за отхвърляне на чуждата власт – както с мирни средства, така и със силата на оръжието. Личностите и събитията, свързани с тях, са много – кои от кои по-героични. Един такъв феномен на движението на българите за национално освобождение е и Червеноводската чета. Нейната история ще остане забележително събитие, защото въпреки малкия си мащаб и неефективни действия, тя е огледало на смелостта и дързостта на поробения български народ, пример за дързостта, с която той се противопоставя на неправдата, крепен от вярата, че промяната е възможна.

Тома Кърджиев- водач на Червеноводската чета

Тома Кърджиев- водач на Червеноводската чета

След известен опит, съпроводен с неуспехи, през месец август 1875 година в Букурещ БРЦК отново се събира за подготовка на въстание. Под предводителството на новият неин председател  Христо Ботев, комитетските дейци вземат решението през следващия месец септември да се вдигне повсеместно въстание. Според откритата документация на комитета, България е разделена на революционни окръзи, на всеки от който е назначен апостол. Червеноводската чета е плод на усилията на Никола Обретенов и Тома Кърджиев в Русенския край. В Букурещ е решено поради големината на турския гарнизон в Русчук въстание да се вдигне в село Червена вода, където дълги години като учител работи Тома Кърджиев. Русенските въстаници трябва да се присъединят към четата, организирана в Червена вода. Планът е поборниците от Русенско да се обединят с голямата Търновска чета. Въстанието във всички окръзи трябва да избухне едновременно на 16/28 септември.

Организацията на четата е вълнуваща: дъщерята на Баба Тонка – Петрана, заедно с комитетския работник Тодор Чунчулов шият знаме, а Баба Тонка е наставницата. Твърди се, че знамето на четата е извезано със златна сърма, а на тъмнозеления плат заплашително стои лъвът с думите “свобода или смърт”. Чувството за историческа значимост не е пренебрегнато – изписана е и годината – “1875”-та.

Очакването да бъде изпратен войвода на четата от Румъния не се оправдава и комитетските дейци обръщат поглед към българите живеещи в границите на Османската империя. Изборът се пада на един непознат за Русенския комитет и за червеноводските патриоти мъж – Върбан Йорданов – член на Шуменския революционен комитет. Велко Абаджиев, участник в четата, пише в своите спомени:

“В събота на 14 септември подир обед пристигна с трена от Шумен войводата Върбан Юрданов от Шуменски(я) комитет. Той не бе посрещнат от никого по известни съображения. Като търговец на жито той отседна в търговския хан на бай Михо, касиер на комитета, пред когото се легитимирал”.

След като организационната част е приключена, а тактиката уточнена, на 17 септември знамето е осветено в местната църква, а четниците полагат клетва за своите действия: “Заклевам се, че ще се бия и жертвам за Отечеството си”. Там са и Тома Кърджиев, и Велко Абаджиев.

Според плана, при пристигането на куриер от Шумен, четата веднага поема на поход към Балкана. Целта е отрядите да се насочат към центъра на въстанието – Старозагорският край. Първата задача на Червеноводската чета обаче е да достигне до Горна Оряховица.

Маршрут на Червеноводската чета

Маршрут на Червеноводската чета

В последния момент, преди планирания старт на въстанието, на 19-и септември  Кърджиев е арестуван по донос на Русенския митрополит Григорий, “че готви бунт против султана”. Задържането на Кърджиев внася смут сред бъдещите четници, но за кратко. Заради надвисналата опасност Никола Обретенов се прехвърля във Влашко. Въпреки първоначалните затруднения на 21 септември четата се събира за път. Неуспехите обаче продължават – вместо очакваните 200 души на учредения ден идват само 20. Четата има следния състав: войвода Върбан Юрданов от Шумен и юнаците от Червена Вода – Мирослав Живков (Маймунския), Георги, Никола и Иван Цончеви (братя), Никола Попмартинов, Христо Юрданов, Тодор Петков, Тодор Пенчов, Мирчо Милев и Продан Николов. Русенците в тая чета са: Велко Абаджиев, Стати Попов, Атанас М. Узунов и Андон Данев. Към тях се присъединяват от село Табачка русенците Петър Хаджи Драганов и Стоян Калчов Маджаров. Въпреки малкия им брой, желанието на четниците е несломимо и те тръгват по начертания път. На 23 септември те достигат село Хюджекьой (Могилино), където се надяват да намерят още последователи, но безуспешно. Четата продължава през полето и горите до село Лефеджии (Бреговица), продължават и несгодите – по време на похода веднъж водачът не се връща повече от денонощие след като отива в близкото село за храна. След като най-после се връща, той носи лоши вести: мостът, по който трябва да минат, е заварден, а и за въстание няма никаква вест. Четниците решават да вървят заедно до с. Широково, където се разпръскват. Войводата и Георги Цончев обаче остават да се укрият в селото и като “утихне” опасността да се прехвърлят в Румъния. Така идва и последната нощ на войводата. Издайникът в лицето на приютилия ги човек не може да устои – дали от страх или за награда, той издава българския патриот.

На следващата сутрин войводата Върбан Юрданов е заловен. Заптиетата заключват ръцете на гърба му и го провождат към Цариград, където да бъде изправен на съд. По пътя натам на войводата му хрумва план как да се измъкне: когато съзират извор пред тях, българинът  моли да спре, за да пие вода. Навежда се, а желязната цев на револвера пари под пояса. Заптиетата проявяват несъобразителност и не го претърсват при залавянето му. Когато уж привидно се навежда да пие вода, Върбан Юрданов изважда револвера от пояса си, бързо се обръща и стреля по близкия от стражарите като го поваля моментално. Тогава вижда как ятаганът изсъсква зад врата му. Вижда и озвереното лице на другия. Войводата пада мъртъв на земята и с това се поставя краят на червеноводската чета.

Паметна плоча посветена на Тома Кърджиев

Паметна плоча посветена на Тома Кърджиев

По-късно са заловени и други от четниците, но не след дълго са освободени. Загива само войводата като изкупление за всички. В едно писмо до Никола Обретенов Тома Кърджиев изказва съмнения относно личността на Върбан Юрданов, но със смъртта си войводата доказва обратното: той умира в името на общата, висшата кауза, която обединява всички българи през Възраждането – всенародната свобода на българския народ.

Днес край пътя от Широково за Две Могили се издига паметник на Върбан Юрданов и неговите четници. Червеноводската чета, макар и да не прави нещо значително, повдига духа на народа. Тя е един от ярките примери за бунтовническите настроения сред българите, за непримиримостта им към чуждите владетели. Червеноводската чета показва, че дори и неподготвен и без оръжие, но с желание, народът може да се бори за свободата си.

Крайовската спогодба или как Добруджа остана в пределите на България

$
0
0

След Освобождението на България и жестокото орязване на Санстефанските ѝ граници, през годините те неведнъж са били изменяни в резултат на различни външни фактори. В началото на ХХ в. на Балканския полуостров, а и в европейски и световен мащаб се случват събития, които не могат да не повлияят на държавите – били те малки или големи, победителки или загубили.

Територия на България установена от Берлинския конгрес

Територия на България установена от Берлинския конгрес

В тази рубрика ще ви разкажем за областта Добруджа и съдбата ѝ през годините. Очевидно е, че тя е ценена и оспорвана от две съседки територия – България и Румъния. Населявана е както от румънци, така и от българи и е безспорно желана придобивка и за двете страни. Географското ѝ разположение на бреговете на Черно море и фактът, че е пресичана от р. Дунав правят Добруджа стратегическа територия. Същевременно нейните земи са изключително плодородни и са гарантиран източник на продукция. Към днешна дата България е страната, която е облагодетелствана от богатството на житните ѝ класове. Каква обаче е тяхната история?

Още Санстефанският мирен договор предвижда земите на Северна Добруджа да останат в Кралство Румъния. Впоследствие това е и една от малкото клаузи, които Берлинският договор запазва. Интересното тук е, че Румъния не предявява никакви претенции за тези територии – те се явяват като компенсация за отнетата ѝ от Русия Южна Бесарабия. Това е компенсация, която Кралство Румъния дори не пожелава сама. По това време Северна Добруджа е слабо заселена с румънци и е с неразвита инфраструктура. Придобивката е неравностойна на загубените територии. Въпреки това малките новосъздадени държави от Балканския полуостров нямат право на мнение пред Великите сили. Берлинският договор е подписан с тази клауза и статуквото не се променя близо 30 години.

До Балканските войни няма и намек между двете страни за оспорване на граници и територии. По време на Междусъюзническата война Румъния, без никой да ѝ е обявил война, се намесва в конфликта с неоправдани искания. Настоява България да се откаже от Южна Добруджа, търсейки компенсации с оглед бързите ѝ победи в Източна Тракия през есента на същата година. След като това не става, на 29 април се провежда конференция в Санкт Петербург, на която румънският крал Карол настоява за териториални компенсации поради страха от увеличаващите се територии на България. Под ръководството на руския външен министър Сазонов се правят корекции на българо-румънската граница, като България предава на Румъния Силистра. Но това се оказва недостатъчно. Румънците искат целия район и цяла Добруджа да бъде тяхна, но тези техни претенции за по-сериозните териториални размествания обаче са отхвърлени.

20130616211200-sdfghjkj copy

Територия на България след края на Междусъюзническата война

След като не може по дипломатичен начин да вземе това, което смята че ѝ се полага, Румъния грабва оръжието и се намесва в Междусъюзническата война. На 28 юни 1913 година румънската армия, подкрепяна от Франция, преминава границата в Добруджа. На 1 юли тя скъсва двустранните дипломатически връзки с България. Вражеските войски продължават настъплението си към вътрешността на страната. Под надвисналата заплаха на 4 юли цар Фердинанд се обръща към румънския крал Карол с молба да прекрати нахлуването и предлага териториални придобивки в замяна на искания мир. За да опази каквото може от България,  той обещава, че териториалните претенции на Букурещ ще бъдат задоволени. На следващия ден – 5 юли, българският външен министър Никола Генадиев уведомява официално румънския министър-председател Майореску, че България отстъпва Южна Добруджа. В отговор Румъния иска от българите да спрат бойните действия срещу сърби и гърци.

На 22 юли 1913 година между България, бившите ѝ съюзници и Румъния е сключен мирен договор, който задоволява етнически и исторически неоправданите претенции на Румъния към Южна Добруджа. Това става при положение, че в Северна Добруджа румънският елемент след дългогодишната колонизация все още не е достигнал преобладаващо мнозинство, а в Южна Добруджа  броят на регистрираните компактни маси румънци е нищожен.

Не минава много време и Добруджа отново е обект на преговори. След избухването на Първата световна война на 24 август 1915 година министърът на външните работи Радославов подписва с германския посланик Михаелес  тайна конвенция, според която ако Румъния нападне България, Турция или някой от другите съюзници, Германия е съгласна България да си върне част от загубените територии. В крайна сметка Румъния се намесва на страната на Антантата, срещу която България воюва.

На 7 май 1917 година в Букурещ е подписан договор, според който земите на юг от линията Черна вода – Кюстенджа са предадени на България. Над Северна Добруджа е установен кондоминиум – територията е управлявана съвместно от Централните сили (Германия, Австро-Унгария, Турция и България). На 24 септември 1918 година Берлинският протокол за кратко време установява българския суверенитет над цяла Добруджа. След определени обстоятелства обаче в края на ноември месец земите са върнати на Румъния. Тя управлява тази територия до 1940 година и я заселва с десетки хиляди арумъни и румънци, а голяма част от българското население е прогонено или асимилирано.

338

Добрич, посрещане на освободителите на Южна Добруджа, септември 1940г.

През въпросната 1940 година в резултат на определени външнополитически обстоятелства по време на Втората световна война Румъния се оказва в международна изолация, което я принуждава да започне преговори с България. Между останалите участнички във войната се заражда конфликт относно границата, която трябва да се установи в Добруджа. Българското правителство се обръщат с писмо до Хитлер, в което подчертава колко важно е за германската политика на изток България да получи Южна Добруджа чрез посредничеството на Германия. Като краен резултат от натиска Румъния се съгласява да подпише Крайовската спогодба на 7 септември 1940 година, с която Южна Добруджа е върната на България и фактически е възстановена границата, определена от Берлинския договор (1878 г). След подписването на Крайовския договор румънската власт за 48 часа гони от Северна Добруджа по-голямата част от българското население, което е изявило националното си самосъзнание, като конфискува и имотите му.

Връщането на Южна Добруджа се счита за един от върховете на българската дипломация и в частност на действията на цар Борис III, защото това става в условията на една бушуваща Втора световна война и България успява по мирен път да си върне една територия, без да се пролее нито капка кръв. Днес населението там е предимно българско, на второ място е турското население, а малцинствата са съставени от гагаузи и кримски татари.

Световното първенство от 1994 година –триумфът на българския футбол

$
0
0

Българите имаме записани в историята си не един и два успеха. Видни наши сънародници достигат до своеобразни върхове във военните дела, изкуството, литературата и спорт. В края на миналия век българските футболисти записват имената си в спортната история със забележителни успехи на Световното първенство през 1994 година. Тогава, под напътствията на треньора си Димитър Пенев, родните таланти записват и своето най-голямо постижение, достигайки до четвърт финали на Мондиала.

Футболният отбор на България от световното 94- та

Футболният отбор на България от световното 94- та

През пролетта на 1992 година българите започват своите борби за място на Световното първенство успешно, с победа над Финландия с 0 на 3. След това, през есента на 1992 година на свой терен младите футболисти успяват да вкарат два гола на французите, но допускат от швейцарците също два гола на техен терен. На 2 декември българите гостуват в Израел и побеждават домакина с 0 на 2. Явно няколко месеца почивка се отразяват неблагоприятно на нашите момчета, защото на 14 април 1993 година падат от домакините Австрия с 3 на 1. Българският отбор обаче бързо влиза във форма и на 28 април удържа победа с 2 на 0 над Финландия като домакин. След равенства с 2 на 2 с Израел и 1 на 1 с Швеция, българските момчета набират скорост и успяват да вкарат цели 4 гола на австрийците като домакини и да допуснат само един. Последният мач, от който зависи дали българските футболисти ще се класират за Световното първенство, е с Франция. Тази среща остава в историята с начина, по който българите успяват да си извоюват участието в елиминациите.

На 17 ноември 1993 година България играе с Франция на легендарния стадион Парк де Пренс. Два кръга преди края шансовете на България да се класира са минимални, но Израел изненадва Франция и успява да ги победи, така преди финалния сблъсък нашите момчета са на 3-то място с 12 точки, а французите са на второ място с 13. На тях обаче им трябват победа или равенство за класиране, докато българите ще се класират само при победа над Франция. По време на последния мач, в 32-рата минута Ерик Кантона вкарва гол във вратата на Борислав Михайлов. Малко след това в 37-мата минута Емил Костадинов отбелязва с глава след центриране на Красимир Балъков от корнер. Добрата екипна работа на българските момчета изравнява резултата. Равенството се запазва и след почивката, когато българите се опитват да вкарат втори гол, но френската врата се оказва трудна цел. В края на полувремето французите правят опасна атака към вратата на Борислав Михайлов, но българските защитници успяват да противодействат успешно и поемат топката. 10 секунди преди края на редовното време Емил Кременлиев подава топката към върналия се назад Любослав Пенев, който 4 секунди преди края с прехвърлящо центриране успява да изведе Емил Костадинов в стрелкова позиция. Костадинов вкарва гол секунда преди да свърши редовното време. Коментаторите на Канал 1 Николай Колев – Мичмана и Петър Василев крещят от радост заедно с целия български народ. В историята остава репликата на Мичмана “Господ е Българин”, с което той се опитва да опише невероятния обрат в мача. 50 000 французи на стадиона не могат да повярват, че техният национален отбор няма да се класира за Световното за сметка на България. Минута след изтичането на редовното време съдията свири край на мача, с което България се класира за Мондиал ‘94. Цяла нощ хората в България празнуват по улиците невероятния успех. След края на мача френският треньор Жерар Улие подава оставка.

Радостта на Стоичков след неговият гол срещу Гърция

Радостта на Стоичков след неговият гол срещу Гърция

След като започва Световното първенство е изтеглен жребий за определяне на шестте груби. На българския отбор му се пада да играе мачове срещу слънчевите страни Гърция, Нигерия и Аржентина в група D.

В груповата фаза националите ни остават втори с равни точки с първия Нигерия. В мача срещу нигерийците младите ни футболисти падат с 3 на 0 и за съжаление завършват с по-лоша голова разлика от тях. Въпреки това момчетата не се демотивират, а дори обратното. В следващия мач успяват да надвият Гърция. Като че ли за да компенсират първата загуба, младите лъвове успяват да вкарат цели 4 гола на гърците и не допускат нито един. Българите бързо влизат във форма, надигравайки Аржентина с 3 на 0, които остават трети, но с равна голова разлика. Като равносметка нашите момчета са с 3 повече вкарани голове, отколкото допуснати, така че завършват с общо 6 точки, наравно с Нигерия и Аржентина.

Директните елиминации започват обещаващо за българския отбор. Негативната тенденция от първия мач е прекъсната и следва серия от забележителни победи, на които целият свят става свидетел. В осминафиналите националите отстраняват Мексико с 4 на 2 след дузпи, но преди тях в редовното време двата отбора успяват да си вкарат по един гол. На четвъртфинала България се изправя срещу световния шампион Германия. След 0 на 0 в първото полувреме, германците повеждат с гол на Лотар Матеус от дузпа. Това не обезкуражава българите и те само за 3 минути (‘75, ‘78) повеждат с 2 на 1 с голове на Христо Стоичков и Йордан Лечков. Така България достига геройски до паметния полуфинал срещу Италия. На него отборът играе вяло първото полувреме и позволява на Италия да поведе с 2 на 0 с голове на Роберто Баджо. Младият Христо Стоичков успява да върне един гол от дузпа преди почивката. През второто полувреме националите излизат много мотивирани, но италианците успешно им противодействат. В 70-тата минута Алесандро Костакурта играе с ръка в наказателното поле на Италия, но съдията така и не отсъжда дузпа. В крайна сметка мачът завършва със загуба на България с 1:2. На мача за 3-тото място българите, може би обезкуражени, падат от Швеция с 4:0 и остават на 4-то място в крайното класиране.

Голът на Стоичков от пряк свободен удар срещу Германия

Голът на Стоичков от пряк свободен удар срещу Германия

С това четвърто място възходът на българския футбол приключва. През следващите години едно след друго се сменят разочароващи представяния на спортните форуми. Въпреки това, българският успех през 1994 година, който направи милион българи горди със своя национален отбор, завинаги ще остане в историята на световните първенства по футбол.

София на три морета – символ на мощта или символ на абсурда

$
0
0

„Тук ще бъде пристанище Павлово“. Неотдавна това е гласяла една от табелите в покрайнините на София. Проектът „Софийско море“, който е и тема на този материал, е един от най-мащабните в историята на социалистическа България. Несъмнено граничеща с безумието, тази идея се превръща в неизменна част от  ежедневието на софиянци в продължение на години. Каква е причината за осъществяването й и какво точно цели тя ще научите в този материал. Приятно четене!

България на три морета – един от емблематичните моменти в българската средновековна история. За последно страната е имала такъв излаз по времето на цар Иван Асен II, а преди това и през „Златния век“ на цар Симеон Велики. От тогава този спомен се е запечатал в историята ни като символ на зенита на българската държава и мощ и често се връщаме към тези моменти, за да напомним най-вече на самите себе си, че някога нашата държава се е простирала от Черно, през Бяло, та чак до Адриатическо море.

вълко червенков

Вълко Червенков

Но нека прескочим столетия и да се пренесем в началото на 50-те години на ХХ век, откъдето започва разказа ни. Вече 4-та година БКП управлява, държавата ни е прекръстена на Народна Република България, а за първи секретар на ЦК на БКП и министър-председател е обявен Вълко Червенков.  Само за няколко години, от 1950-а до 1956-а е извършено невиждано до тогава по мащаби строителство – над 30 тежки промишлени комбината заработват, копаят се проходи през Балкана, българският и румънският бряг биват свързани посредством „Дунав мост“, изкопани са десетки язовири, енергийната мрежа на страната ни е подсилена с 9 ТЕЦ-а и 17 ВЕЦ-а. Строежите далеч не свършват с дотук изброените, но не това е темата на тази статия.

Сигурно се чудите как малка страна като България е съумяла да намери не просто строители и инженери, но и финанси за реализирането на тези проекти. Отговорът се крие в създаването на различни движения и организации като Бригадирското движение с мотото „Да строим за родината!“, Трудови войски, че дори и в участието на редовната армия в „доброволните“ дейности по строежите. Не само това, ами трудовата повинност е засягала всеки „другар“ от обществото -  например, хирурзи и часовникари изграждали пътища или пианисти и зъболекари копаели канали. Може би обзети от краен ентусиазъм, може би вдъхновени от „победата на червената идея“  държавните ни ръководители разпореждат началото на проекта „Софийско море“ или „София на три морета“.  Идея, която днес мнозина оценяват като нелепа.

 Първоначалната цел на мащабния проект е била течението на река Дунав да бъде пренасочено към София, т.е. река Искър да потече на обратно чрез система от шлюзове. Достигнала до София, водата, която извира от планината Шварцвалд е трябва  да запълни т.нар. Софийско море, което от своя страна да бъде свързано с река Струма. Предвижда се и връзка с река Марица и по друг прокопан канал да стигне до Черно море. Чрез тези плавателни канали корабите биха могли да плават от Балтийско море, с което Дунав е свързан в Германия, да минават през Софийското море и по Струма да достигат Бяло море, а по Марица до Черно море. Резултатът – София на три морета.

софийското море

Непрестанната работа продължавала денем и нощем

Безумието и абсурдността на тази идея, както и многократните протести на учени и експерти, не спират разпореждането на началото  на този план. И така в началото на 50-те години, първоначално възприеманият с насмешка проектоплан бива приведен в действие. Първоначалната цел била изграждането на канала Павлово – Панчарево с пристанища Павлово, Красно село-Север, Лозенец, Студентски град, Младост и Панчарево.

Властите наредили, че всеки гражданин на София е длъжен да участва в изкопаването на канала с определен брой работни дни на „обекта“ – от 3 до 20 месечно. И тъй като повечето софиянци имали постоянна работа, изпълнението на този норматив се случвало най-често през почивните  дни или отпуските им, а понякога дори по време на самия работен ден. Мъже, жени, деца, учени, писатели, лекари и детегледачки – тези хора биват заставени да копаят „за родината“, независимо от факта, че те далеч не са свикнали с тежък труд. Всяка сутрин 2000 софиянци били събирани от предварително уговорени пунктове, извозвани до „обекта“, получавали са кирки, лопати и кофи и започвали да копаят. Ден след ден, кофа след кофа, постепенно изкопаването на „Софийското море“  започнало да се превръща в нещо съвсем нормално и рутинно в живота на обикновения софиянец.

спомениПроектът започнал постепенно да създава трудности за властта. Завършването дори на първия етап на строежа, на канала от кв. Павлово до кв. Панчарево, вървяло меко казано мудно. Това е напълно разбираемо, предвид факта, че „Софийското море“ се прокопавало от хора, на които лопатата и кирката били чужди. И тук БКП използвала един от своите прийоми за мобилизиране на тогавашното население – морални награди (хвалби) за изпълнилите норматива си и обратното (порицания) за тези, които не съумявали. Въпреки кратковременните резултати, строежът не се ускорил значително. Простата причина е липсата на всякаква техника (били осигурени 2 багера и 2 булдозера за 17 километра канал, широк 20м. и дълбок 5м.), както и тоталната липса на организация. Според писателя Георги Марков, който определя проекта „Софийско море“ не само като безумие, ами и като тероризиране над населението, този строеж е продължил 7 и повече години.

 Стигаме началото на 60-те години. Постепенно ентусиазмът спадал, темповете на работа забавяли значително, а медийната пропаганда споменавала все по-малко и по-малко грандиозния проект на БКП, наречен „София на три морета“. Докато един ден не станало ясно, че този проект е напълно невъзможен поради простата причина, че бъде ли напълнен прокопаният канал градската част на София щяла да бъде залята с вода – нещо, за което експерти и учени алармирали още преди на софиянци да бъде заповядано да копаят.

Историята със „Софийското море“ обаче не завършва дотук. След десетина години на тежко принудително копаене и стотици загубени работни и почивни дни, новата заповед, идваща от върховете на Партията, била да се закопае всичко изкопано до този момент. Софиянци нямали право да негодуват, нито имали право да откажат и започнали чинно да връщат пръстта в  огромната дупка, зейнала в полите на Витоша. Следвали години на непрестанен труд. Със зариването на канала Павлово – Панчарево била зарита и идеята за „София на три морета“.

И макар проектът „Софийско море“ да е просто една страница от социалистическата ни история, неслучайно избрахме да Ви разкажем точно него. Това е един от моментите, в които най-показателно си проличава една от основните характеристики на тоталитарния режим в страната – пренебрежително отношение на властта към обикновения човек, както и смиреността, с която същият този обикновен човек изпълнявал нарежданията, спуснати от Партията. В същото време никой няма право да отправя критика към тогавашните граждани на София, тъй като те не са разполагали с особена свобода в действията си. Едно е факт – всички те малко или много са били част от грандиозно провалилият се проект „София на три морета“.

Viewing all 209 articles
Browse latest View live