„Интересни факти” е рубрика, в която ще ви представяме онези куриози от миналото ни, които и до днес са обект на множество дискусии. Несъмнено историята ни изобилства от случки и събития, които се оказват предопределящи за развитието на страната ни през годините. Тук ще се опитаме да ви изложим най-интересните от тях и да ви ги представим по възможно най-атрактивен начин. Очакваме вашите предложения!
Клаузите на подписания през 13 юли 1878 година Берлински договор оформят новите граници на Княжество България. От него са откъснати огромни територии населявани с българи. Една част от тях са върнати на Османската империя, други са подарени на Румъния и Сърбия, създадена е и автономна област в границите на империята с име Източна Румелия. Най-тежко е положението на българите останали в пределите на Османската империя, населяващи земите в Македония и Тракия. В създалата се политическа обстановка, безразличие на Великите сили и васалност на княжеството, то няма възможност самостоятелно да започне една евентуална война за обединение.
Без подкрепата на централната власт, Великите сили и останалите балкански страни, започва съединисткото движение насочено първоначално към присъединяване на Македония и Източна Румелия. С времето идеята за присъединяване на Македония е оставена на заден план. Това решение взето под напора на реализма, създава едно чувство на изоставеност в българите останали след Съединението на 6 септември 1885 година извън пределите на България. За тези българи пътят на борбата продължава. Използвайки постиженията на българското възраждане, при тях се оформят две течения, еволюционното и революционното. Еволюционното е подето от екзархията, а революционното от създадените комитети в княжеството и в областите населявани с българи, останали под турска власт. Един от тези комитети, е Македонският таен революционен комитет. За разлика от другите комитети, той има радикални възгледи, като за освобождението на Македония и Тракия, всички средства са позволени, възприети са и терористични методи. Започнал като Централен революционен македонски комитет, той набира привърженици сред гимназистите. Заради своите крайно леви, анархистични възгледи голяма част от членовете му гимназисти са изключени от училище. Това принуждава създателите на комитета да заминат за Швейцария, където да продължат своето образование.
През 1897 година в град Женева се създава Македонският таен революционен комитет. След завръщането си в България се вливат в ВМОРО и ВМОК, поради което комитета се саморазпуска. Слави Мерджанов и Петър Манджуков, двама от създателите на комитета, впоследствие създават групата на солунските атентатори. Замисълът е атентатите да бъдат насочени към цели, разрушаването на които би засегнало европейските капитали в Османската империя. Акцията трябва да привлече вниманието на европейската общественост по проблемите на българите в Македония и Тракия. Финансиране за своето начинание, те намират от Борис Сарафов, който е на чело на ВМОК. Слави Мерджанов се прехвърля в Солун, където установява контакт с група възпитаници на Солунската българска мъжка гимназия от Велес. Членовете на тази групата се именуват, като „Гемиджии“. Мерджанов успява да ги привлече на своя страна, запалвайки ги по анархистката идеология. Под негово влияние те се съгласяват на предложенията му за взривяване на „Отоман Банк“ в Цариград и убийството на султан Абдул Хамид II.
Впоследствие се разбира, че убийството на султана е нереалистично и този план се изоставя. Слави Мерджанов, Петър Соколов и Петър Манджуков започват да прокопават тунел под банката в Цариград, където да заложат динамит. Успоредно с тях в Солун гемиджиите започват прокопаването на тунел до местното крило на банката. Тунелът до банката в Цариград е почти готов, когато турските власти успяват да заловят отчет изпратен до Солун от атентаторите. С негова помощ те ги залавят. Благодарение на това, че властите не намират тунелите съзаклятниците са освободени, а подготовката за атентата в Цариград продължава, като на тяхно място пристигат Димитър Кощанов и Александър Кипров. Не след дълго кореспонденция между Димитър Кощанов и Христо Матов е заловена. Чрез нея турците достигат до склада, от който тръгва тунела. Заради разкритията в Цариград гемаджиите преустановяват своята дейност в Солун. Успоредно със Солун и Цариград започва подготовка за терористичен акт и в Одрин, насочен срещу одринската поща.
Поради недостатъчния експлозив пощата не е взривена. След успокояването на обстановката гемаджиите се завръщат в Солун. Подкрепени с нови 10 000 лева от Борис Сарафов, те наемат дюкян от който започват прокопаването на нов тунел. За начало на масовите атентати в Солун е избран 15 април. На 15 април Павел Шатев по обед взривява с динамит френския кораб „Гвадалкивир“, напуска кораба с останалите пътници и заминава за Скопие, където е арестуван от турската полиция. Вечерта Димитър Мечев, Илия Тръчков и Милан Арсов поставят динамит на железопътната линия Солун-Цариград като се надяват да дерейлират влака. Вследствие на взрива леко са повредени локомотива и вагоните на преминаващия влак, без да пострадат пътниците му.
Вечерта на 16 април Константин Кирков взривява газовия тръбопровод под моста при гарата в Сяр. Това прекъсва водоснабдяването и осветлението на Солун. Скоро след това Йордан Попйорданов взривява сградата на „Отоман банк“, посредством поставения динамит и се прибира в квартирата си. Милан Арсов хвърля бомба в летния театър „Алхамбра“, а завърналият се в Солун Константин Кирков хвърля бомба пред „Гранд Хотел“. Илия Богданов хвърля бомба през прозорците на кафене „Ньоньо”, а Владимир Пингов подпалва „Бошков-хан“ и същата вечер е убит от турски аскер. Димитър Мечев и Илия правят неуспешен опит да взривят резервоара на фабриката за светилен газ, след това се разделят и хвърлят още няколко бомби в града.
Загиват 10 души, а 16 са ранени. Убитите атентатори са шестима. Въпреки жертвата си в името на свободата, атентаторите не постигат желаният резултат, въпреки че са широко отразени в западната преса. Действията на атентаторите имат негативно влияние върху общественото мнение в Европа, показвайки българите като агресор, а не като жертва. Те стават оправдание за серия от репресии спрямо българите, както от турските власти, така и от местното гръцко и сръбско население на Македония.